Pamięci Flash z certyfikatem ReadyBoost

Na targach Computex producenci pamięci flash z interfejsem USB prezentują modele z certyfikatem gwarantującym ich obsługę funkcji Windows Vista ReadyBoost i ReadyDrive.

Obie funkcje mają służyć zwiększaniu wydajności komputera pracującego pod kontrolą systemu operacyjnego Windows Vista. ReadyBoost korzysta z pamięci flash jako dodatkowej pamięci operacyjnej, natomiast ReadyDrive ma przyspieszać uruchamianie komputera. Nie da się ukryć, że obie funkcje powstały głównie z myślą o pamięciach flash instalowanych bezpośrednio na płycie głównej (technologia TurboMemory Intela zwana m.in. pod nazwą Robson). Oczywiście funkcje te mogą być także uruchamiane po umieszczeniu w slocie USB odpowiednio wydajnej pamięci flash typu pendrive. Z naszych testów wynika jednak, że uzyskiwany w ten sposób przyrost wydajności po prostu nie występuje, często mamy wręcz do czynienia z obniżeniem wydajności.

Windows samodzielnie bada wydajność pamięci i decyduje czy jest ona odpowiednio szybka aby uaktywnić wspomniane funkcje. Wspomniane certyfikaty mają dać klientowi pewność iż pamięć którą kupuje ma odpowiednią wydajność. Choć sądzimy, że korzystanie z funkcji ReadyBoost w połączeniu z kluczem USB nie ma większego sensu to w certyfikowaniu pamięci widzimy pewne plusy. Kupując taką pamięć, po prostu mamy gwarancję, że jej wydajność jest przynajmniej dobra.

Pamięci z certyfikatami sprzedawał będzie Kingston, SanDisk oraz A-Data.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200