Pamięć nieulotna - technologia jutra

Najwydajniejsze dyski klasyczne umożliwiają obecnie zapis/odczyt danych z szybkością ok. 200 MB/s. Przy odczycie informacji zapisanych w różnych miejscach dysku na zmniejszenie wydajności ma też wpływ tzw. czas dostępu, który w klasycznych napędach wynosi ok. 8 milisekund. Natomiast półprzewodnikowe dyski SSD zapewniają szybkość odczytu na poziomie 500 MB/s przy typowym czasie dostępu poniżej 1milisekundy. W praktyce oznacza to, że mogą w pełni wykorzystać dostępną przepustowość interfejsów SATA 3 (nominalnie 600 MB/s). Oprócz tego wymagają mniej energii do zasilania i są odporne na uszkodzenia mechaniczne, co ma szczególne znaczenie w przypadku urządzeń mobilnych.

Cena dysków SSD była dotąd największą barierą zastosowań tak na rynku masowym, jak w korporacyjnych systemach pamięci masowej i serwerach. Od kilku lat analitycy rynku przewidywali, że masowa popularyzacja tej technologii nastąpi po spadku cen poniżej 1 dol./GB. Ta "magiczna" bariera został przekroczona w 2012 roku.

Według firmy analitycznej IHS iSupply, w okresie od początku 2010 do końca 2012 roku nastąpił 3-krotny spadek cen dysków SSD. Podobne dane prezentuje firma Dynamite Data. Przez ostatnie 3 lata monitorowała ona ceny ponad 600 modeli dysków SSD oferowanych przez kilkaset sklepów internetowych. Według jej analityków, bariera 1 dol./gigabajt (cena średnia) została złamana w sierpniu 2012 roku, choć pierwsze modele dysków w takiej cenie pojawiły się już w kwietniu ub.r.

Kristopher Kubicki z Dynamite Data sądzi, że w najbliższych latach należy oczekiwać przede wszystkim wzrostu pojemności SSD, a nie zmniejszania ich ceny. Na razie opinia ta jeszcze się nie sprawdza. Najnowsze dyski SSD zaprezentowane w styczniu br. przez Micron Technology mają pojemność 960 GB i cenę poniżej 600 dol., czyli ok. 0,60 dol. za gigabajt.

Prezentowane wyżej średnie ceny dotyczą modeli dysków przeznaczonych na rynek konsumencki, ale w wypadku dysków SSD klasy korporacyjnej tendencja jest podobna.

Karty pamięci, czyli pamięć bliżej CPU

W przypadku pamięci półprzewodnikowych SSD określenie "dyski" wynika ze stosowania obudowy o fizycznych wymiarach, takich samych jak w dyskach magnetycznych, a przede wszystkim interfejsów SATA. W ten sposób producenci chcieli zapewnić zgodność dysków SSD z powszechnie stosowanymi standardami i architekturami. Oznacza to, że dyski magnetyczne i SSD można instalować zamiennie bez potrzeby sprzętowej modyfikacji systemu. Rozwiązanie takie ma jednak wady. Przede wszystkim ogranicza wydajność pamięci masowej np. do poziomu 600 MB/s (interfejs SATA 3).

Pamięć nieulotna - technologia jutra

Moduł pamięci półprzewodnikowej dla systemów Hitachi

Dlatego w zastosowaniach korporacyjnych zyskującym popularność pomysłem na zwiększenie wydajności systemów komputerowych jest też zbliżenie pamięci półprzewodnikowej do CPU przez wykorzystanie standardowego interfejsu PCIe, który z reguły umożliwia bezpośrednią komunikację z procesorem i zapewnia znacznie większą przepustowość niż klasyczne złącza SCSI, SAS lub SATA obsługiwane przez system operacyjny.

Specyfikacja PCIe definiuje maksymalną wydajność interfejsu w wersji x16 na 16 GB/s (32 GB/s w dwóch kierunkach). Jest to więc ponad 25 razy większa przepustowość, niż mogą zapewnić złącza SATA.

Tego typu karty pamięci, czasami określane też jako dyski SSD, są oferowane przynajmniej przez kilka firm, z których najbardziej znana jest Fusion-io. Są one już obecnie stosowane w niektórych modelach serwerów oferowanych praktycznie przez wszystkich liczących się na rynku producentów.


TOP 200