Pamięć mniej masowa

Najbardziej popularna jest pierwsza metoda, bo pozwala na korzystanie z dobrze znanych narzędzi, ale często jest też najbardziej kosztowna z punktu widzenia konieczności zakupu licencji. Natomiast wykorzystanie programów agenckich, z reguły dołączanych do oprogramowania wirtualizacyjnego, umożliwia względnie tanią integrację maszyn VM z klasycznymi programami do backupu. Rozwiązanie to ma swoje wady - z reguły jest dość proste, umożliwia archiwizację kompletnego serwera, ale nie pozwala na odtwarzanie pojedynczych plików lub katalogów, a także kontrolę integralności danych maszyn VM.

Do wzrostu zapotrzebowania na pojemność centrów danych najbardziej przyczyniają się:

  • poczta elektroniczna, której liczba rośnie co roku dwukrotnie,
  • istotny wzrost średniej wielkości plików związany z coraz szerszym wykorzystaniem grafiki i multimediów,
  • problemy z zarządzaniem plikami i wzrost liczby kopii tych samych dokumentów zapisywanych wielokrotnie w różnych miejscach systemu.

Źródło: Raport Enterprise Strategy Group, 2008

Mniej danych dzięki deduplikacji

Wzrost liczby informacji przetwarzanych i przechowywanych w systemach IT wydaje się nieunikniony i dlatego już teraz warto myśleć nie tylko o kolejnych inwestycjach w pamięci masowe, ale również o mechanizmach umożliwiających jego ograniczenie. Jedną z takich obiecujących idei jest technologia deduplikacji danych, czyli automatyczna eliminacja wielokrotnie zapisywanych i przechowywanych w różnych miejscach systemu tych samych plików i informacji. W systemach korporacyjnych takie mechanizmy są coraz częściej stosowane i można mieć nadzieję, że wkrótce staną się standardowymi rozwiązaniami we wszystkich systemach do archiwizacji i backupu.

Technikami deduplikacji zainteresowały się nie tylko małe specjalizowane firmy, ale również EMC i Symantec. EMC wprowadziła takie oprogramowanie - wykorzystując technologie przejętej w 2006 r. firmy Avamar Technologies - jako wyposażenie macierzy Clariion oraz Centera integrując je z aplikacją NetWorker. A Symantec wprowadza mechanizmy deduplikacji jako standardową funkcję nowej wersji Veritas NetBackup. Wśród mniejszych firm rozwijających tego typu technologie można wymienić np. Asigra, Data Domain, Diligent Technologies, ExaGrid Systems, FalconStor Software, Quantum lub Sepaton.

Jak twierdzą producenci oprogramowania, potencjalne korzyści z zastosowania mechanizmów deduplikacji są ogromne. W praktyce pozwalają nawet na 20- lub 50-krotne ograniczenie pojemności danych, a 80-proc. oszczędność jest prawie pewna. Trzeba oczywiście pamiętać, że instalacja takiego systemu oznacza wzrost wymagań na moc przetwarzania, może mieć negatywny wpływ na wydajność serwera, a także spowolnić proces tworzenia kopii zapasowych. Nie ulega jednak wątpliwości, że planując rozbudowę pojemności pamięci masowych, warto wziąć pod uwagę możliwość wykorzystania technologii automatycznej eliminacji redundantnych da-nych, by w ten sposób uzyskać oszczędności.


TOP 200