Pamięć dobra i tania

Wzrasta wydajność układów pamięci RAM. Jest prawdopodobne, że wraz ze zmianami technologicznymi wkrótce rozpoczną się spektakularne wojny cenowe.

Wzrasta wydajność układów pamięci RAM. Jest prawdopodobne, że wraz ze zmianami technologicznymi wkrótce rozpoczną się spektakularne wojny cenowe.

Po kilku latach gwałtownej obniżki cen, na rynku układów pamięci co najmniej od roku panuje względna stabilizacja. Ostatnio jednak pojawiły się sygnały, że rosnąca konkurencja znowu może nakręcić spiralę spadkową. Jeden z dużych dostawców pamięci RAM prowadzących sprzedaż bezpośrednią - Crucial Technology - obniżył ceny typowych modułów o pojemności 64 MB do 95 USD, choć większość firm podobne układy wciąż sprzedaje po ok. 165 USD. Inne firmy na razie nie zareagowały na ten ruch konkurenta. Jak twierdzą analitycy rynku - i tak większość niezależnych dostawców działa przy minimalnym marginesie zysku. Crucial Technology ma więcej swobody w polityce cenowej, ponieważ jest oddziałem jednego z największych producentów pamięci - Micron Semiconductor.

Przedstawiciele Kingston Technology, znanego producenta modułów RAM, uważają, że jest to przejściowa obniżka cen, spowodowana typowym w pierwszych miesiącach roku spadkiem popytu na komputery PC.

Przyspieszona transformacja

Jednak nie tylko jednorazowe obniżki sygnalizują zmiany na rynku pamięci. Crucial Technology, jako pierwszy dostawca na świecie, wprowadził do sprzedaży nowego typu szybkie moduły pamięci PC-133, które mogą pracować z częstotliwością 133 MHz. Należy podkreślić, że obecnie nie ma na rynku standardowych modeli komputerów PC, które byłyby wyposażone w 133 MHz szynę systemową, ponieważ nie rozpoczęła się jeszcze masowa produkcja odpowiednich zestawów układów (chipset) i płyt głównych. Komputery takie pojawią się prawdopodobnie dopiero pod koniec roku.

Pamięci PC-133 są obecnie przeznaczone przede wszystkim dla hobbystów lub małych firm montujących nietypowy sprzęt. Ale nie tylko - mają one bowiem taką samą cenę i konstrukcję, jak typowe moduły PC-100, mogą być instalowane w standardowych komputerach PC, a w przyszłości wykorzystane w nowym sprzęcie ze 133 MHz szyną systemową.

Nowe standardy RAM

Niedawno upowszechnił się standard 100 MHz szyny systemowej. Obecnie praktycznie wszystkie nowe modele komputerów PC są wyposażone w płyty główne i chipsety zgodne ze specyfikacją PC-100. Szyna 66 MHz pojawia się tylko w notebookach. Jednak architektura systemów komputerowych powinna podążać za wydajnością procesorów. Leży to w interesie użytkowników, którzy kupują nowe modele komputerów, lecz głównie w interesie producentów mikroprocesorów, którzy prezentując wyniki testów potwierdzających wysoki wzrost wydajności liczą na zwiększenie popytu. Dlatego Intel zdecydowanie popiera nowy standard szybkich pamięci Rambus RDRAM. Mają one nową architekturę i wymagają nowego rodzaju chipsetów, które Intel wprowadzi na rynek już w najbliższych miesiącach (Camino). Pamięci Rambus są jednak znacznie droższe niż standardowe SDRAM i prawdopodobnie na początku będą instalowane tylko w serwerach, stacjach roboczych lub najdroższych komputerach PC wysokiej klasy.

Natomiast specyfikację PC-133 popierają m.in. znani producenci tajwańscy, tacy jak VIA Technology. Firmy te liczą, że zanim ceny pamięci Rambus spadną do poziomu akceptowanego przez rynek masowy, w tanich, popularnych komputerach PC upowszechni się ewolucyjny standard PC-133. Zależy na tym głównie konkurentom Intela, którzy mogą, podobnie, jak w ub.r. AMD, wykorzystać okres przejścia na nowe architektury systemów do zwiększenia udziałów w szybko rosnącym segmencie rynku tanich komputerów PC.

Nie ulega jednak wątpliwości, że już w II połowie tego roku rozpocznie się transformacja do systemów wykorzystujących Rambus DRAM i PC-133.


TOP 200