Pamięć RAM jako cache dla NAS

Amerykańska firma Gear6 zaprezentowała rozwiązanie będące buforem cache dla serwerów Network Attached Storage. Urządzenie wyposażone jest w 250 lub 500 GB pamięci RAM.

Urządzenie CACHEfx firmy Gear6 wykorzystuje standardową pamięć RAM wykorzystywaną w komputerach. Działa jako bufor - najczęściej wykorzystywane pliki i dane składowane są w pamięci urządzenia, dzięki czemu dostęp do nich jest znacznie szybszy niż gdyby były zapisane na dyskach. CACHEfx jest umieszczane w sieci pomiędzy serwerem NAS i zapisującymi na niego dane serwerami. Nie są wymagane żadne zmiany w konfiguracji urządzeń wcześniej funkcjonujących w sieci, bowiem CACHEfx jest dla nich zupełnie przezroczysty.

CACHEfx dostępny jest w dwóch modelach - 250 i 500 GB, każdy z procesorem i własnym systemem operacyjnym Reflex. Istnieje możliwość stackowania tych urządzeń w klastrze działających w trybie aktywny-aktywny, dzięki czemu można uzyskać aż do 5 TB wirtualnej pamięci cache w sieci. Działające w takiej konfiguracji urządzenia łączone są w sposób równoległy, dzięki czemu skalowana jest także ich wydajność - od 250 tys. do 2,5 mln operacji wejścia-wyjścia na sekundę (w twardych dyskach parametr ten wynosi 250-270 IOPS).

Podobnym rozwiązaniem - Tera-RamSan - dysponuje firma Texas Memory Systems. Wykorzystano w nim pamięci flash SSD (Solid State Disk), dzięki czemu uzyskano wydajność na poziomie 3,2 mln losowych IOPS. RamSan może być wykorzystywany jako substytut macierzy dyskowych w sieci SAN i nie jest przezroczysty dla sieci tak jak CACHEfx. Produkt właśnie trafił do oferty polskiego dystrybutora - firmy Comtegra.

Podstawowy model CACHEfx z 250 GB pamięci RAM kosztuje, bagatela, 400 tys. USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200