PalmPiloty - tańsze odpowiedniki, nowa klawiatura i nowy Palm V

Handspring, firma założona przez twórców PalmPilota - Jeffa Hawkinsa i Donnę Dubinsky, zaprezentowała trzy modele komputerów naręcznych Visor, zbudowanych z wykorzystaniem licencjonowanego systemu operacyjnego Palm OS. Firma ta jest jedną z pierwszych, która zdobyła licencję Palm Computing na system stosowany w PalmPilotach.

Handspring, firma założona przez twórców PalmPilota - Jeffa Hawkinsa i Donnę Dubinsky, zaprezentowała trzy modele komputerów naręcznych Visor, zbudowanych z wykorzystaniem licencjonowanego systemu operacyjnego Palm OS. Firma ta jest jedną z pierwszych, która zdobyła licencję Palm Computing na system stosowany w PalmPilotach.

Visory umożliwiają pracę z oprogramowaniem stworzonym dla PalmPilotów, a od oryginałów różnią się głównie niższą ceną. Handspring Visor Solo, wyposażony w 2 MB RAM, kosztuje 149 USD. Jest on odpowiednikiem podstawowego modelu Palm IIIe, kosztującego 229 USD. Model Visor z 2 MB RAM i złączem USB kosztuje 179 USD, a cena najlepszego modelu - Visor Deluxe z 8 MB RAM wynosi 249 USD. Dla porównania - Palm IIIx (4 MB) kosztuje 369 USD, a Palm V (2 MB RAM) - 449 USD. Obudowa Visora jest wykonana z półprzezroczystego kolorowego plastiku, wyglądem przypominając iMaci Apple Computer.

Przedstawiciele Handspring mają nadzieję, że dzięki polityce cenowej uda im się zdobyć klientów, którzy nie planowali zakupu podobnego urządzenia.

Visory mają wszystkie funkcje Palm III. Umożliwiają ponadto podłączanie modułów współpracujących z platformą rozszerzeń Springboard. W ten sposób możliwe jest podłączenie linii telefonicznej, bezprzewodowych urządzeń zapewniających dostęp do Internetu, odtwarzaczy plików MP3, kamer cyfrowych oraz czytników kart mikroprocesorowych. Modele Visor i Visor Deluxe wyposażono w złącza USB (Universal Serial Bus), dzięki czemu synchronizacja danych z komputerami stacjonarnymi jest cztery razy szybsza niż w przypadku PalmPilotów.

Jeszcze w tym roku Handspring zamierza wprowadzić na rynek dodatkowe moduły, w tym bezprzewodowego modemu i odbiornika GPS (Global Positioning System).

Całkiem "normalna" klawiatura

Rosnąca popularność PalmPilotów owocuje coraz większą ofertą urządzeń peryferyjnych. Think Outside zaprezentowała pasującą do Palm V składaną klawiaturę Stowaway o rozmiarze tych stosowanych w notebookach. Odległość między środkiem klawiszy wynosi w niej 19 mm, można je wcisnąć na głębokość 3 mm. W klawiaturze Go Type Landware, innego producenta dodatków do Pilotów, odległości te wynoszą odpowiednio: 17 i 2,33 mm. Ponadto Stowaway po złożeniu na cztery rozmiarem zbliżona jest do Palm III.

Producent zapowiada także modele przeznaczone do współpracy z pozostałymi modelami Palm, urządzeniami oferowanymi przez Handspring oraz pracującymi pod kontrolą systemu Windows CE.

Klawiatury pojawią się w sprzedaży jeszcze w tym roku. Ich cena wyniesie ok. 100 USD.

Palm Computing nie spoczywa na laurach

Tymczasem Palm Computing zapowiedział, że wprowadzi do sprzedaży w październiku br. długo oczekiwany model Palm Vx. Od poprzednika różni się on tylko rozmiarem pamięci, który ma mieć 8 MB. Cena nowego modelu zostanie utrzymana na dotychczasowym poziomie modelu V i wyniesie 449 USD. Poprzednia wersja Palm V, wyposażona w 2 MB RAM, będzie natomiast tańsza (399 USD). Prawdopodobnie zostanie też obniżona cena modelu Palm IIIx, który ma kosztować 299 USD.