Palm zaprezentował wersję beta systemu Palm OS 4.0

Oprócz nowej wersji systemu Palm zapowiedział wykorzystywanie nowych procesorów. Firma podpisała też umowę licencyjną z Samsungiem, a Sun poinformował o udostępnieniu platformy Java 2 ME dla Palm OS.

Podczas odbywającej się w Santa Clara konferencji PalmSource zaprezentowano wersję beta systemu operacyjnego Palm OS 4.0. Zapewnia ona komunikację bezprzewodową w technologii Bluetooth, umożliwia wymianę danych z komputerem stacjonarnym poprzez złącze USB, obsługę rozwiązań głosowych i telefonii bezprzewodowej oraz 16-bitową paletę kolorów. Na rynku nowy system ma się pojawić w II kw. przyszłego roku. Ujawniono również, że kolejna wersja systemu - 5.0 - ma oferować obsługę wyższych rozdzielczości, jednak szczegółów na temat kolejnego systemu nie podano.

Z wypowiedzi szefa firmy Carla Yankowskiego wynika, że Palm zamierza wprowadzić do systemu usprawnienia, które mają mu pomóc w zachowaniu na rynku rozwiązań bezprzewodowych przewagi nad Microsoftem. Jednym z celów firmy jest zwiększenie obecności na rynku korporacyjnym, co ma umożliwić rozwój nowych aplikacji dla tej platformy.

<B>Zmiana procesora</B>

Palm zamierza także przystosować swój system do pracy na wydajniejszej platformie sprzętowej. W tym celu zapowiedziano przystosowanie systemu zgodnego z procesorem Dragonball Motoroli do układów angielskiej firmy ARM. Jej procesory są znacznie szybsze, co ma w efekcie pozwolić użytkownikom komputerów Palm na uruchamianie i szybszą pracę z bardziej zaawansowanymi aplikacjami. Procesory ARM są wykorzystywane obecnie przez konkurencyjne urządzenia Compaqa i HP, pracujące pod kontrolą systemu Pocket PC OS Microsoftu.

<B>Java dla Palma</B>

Tymczasem Sun Microsystems poinformował, że opracuje specyfikację Java 2 Micro Edition (J2ME) oraz technologię Mobile Information Device dla systemu Palm OS.

Obie firmy zapowiedziały także współpracę w zakresie stworzenia specyfikacji interfejsu programistycznego, przeznaczonego dla urządzeń naręcznych.

J2ME pozwala na uruchamianie aplikacji napisanych w Javie na różnych urządzeniach bezprzewodowych i naręcznych, natomiast MID to związany z J2ME protokół typu open source, pozwalający na korzystanie za pomocą urządzeń naręcznych z serwisów interaktywnych.

<B>Telefony z Palm OS</B>

Jednocześnie Palm podpisał umowę licencyjną z Samsung Electronics, w ramach której azjatycki producent będzie wykorzystywać system operacyjny Palm OS w telefonach komórkowych. Pierwsze modele mają pojawić się na rynku amerykańskim w II kw. przyszłego roku. Telefon ten będzie konkurencyjny wobec analogicznego rozwiązania przedstawionego przez firmę Kyocera.

***

Sun zaprezentował technologię Java dla rozwiązań bezprzewodowych

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200