Palm z wydzielonym systemem

Palm wydzielił spółkę, która będzie się zajmować licencjonowaniem i rozwojem systemu Palm OS.

Palm wydzielił spółkę, która będzie się zajmować licencjonowaniem i rozwojem systemu Palm OS.

Po miesiącach spekulacji i sugestiach ze strony kierownictwa Palm o możliwości podziału firmy, podjęto wreszcie ostateczną decyzję: dział Platform Solution Group zostanie przekształcony w odrębną firmę, która będzie się zajmować wyłącznie systemem operacyjnym. Nowy podmiot, mający rozpocząć działalność z początkiem 2002 r., będzie w całości należał do firmy Palm, która skoncentruje się na produkcji sprzętu. Według przedstawicieli firmy, reorganizacja pozwoli przede wszystkim na redukcję kosztów i wzrost wartości rynkowej firmy. Analitycy są jednak zdania, że podział spółki jest krokiem przedwczesnym, ponieważ dotychczas produkcja oprogramowania nie przynosiła znaczących przychodów.

Silne ramię

Palm licencjonuje swój system operacyjny innym producentom komputerów naręcznych i telefonów komórkowych. Współpracuje m.in. z firmami Handspring, Sony i Kyocera. Szacuje się, że blisko 16 mln komputerów naręcznych działa pod kontrolą Palm OS, co stanowi prawie 90% ogólnej liczby tego typu urządzeń na świecie.

Niedawno firma poinformowała, że podejmie współpracę z Intelem, Motorolą, Texas Instruments oraz brytyjską firmą ARM, mającą na celu zoptymalizowanie Palm OS do pracy na bardziej wydajnych procesorach niż używany obecnie przez Palm 33 MHz procesor DragonBall Motoroli. Nowy system ma być zgodny z architekturą opracowaną przez ARM.

Intel rozpocznie prace nad optymalizacją systemu dla układów Strong ARM i XScale. Palm i Motorola natomiast przygotują system dla proce- sorów DragonBall MX1. Z kolei Texas Instruments opracuje rozwiązania do bezprzewodowej transmisji danych zgodne z Palm OS. Celem współpracy Palm z firmą ARM jest zapewnienie możliwości migracji Palm OS na nową architekturę oraz rozwój i przystosowanie narzędzi programistycznych.

Procesory zbudowane z wykorzystaniem rdzenia mikroprocesorów ARM obecnie są wykorzystywane przez największych konkurentów Palm - Compaq Computer i Hewlett-Packard. Palm dąży do tego, by urządzenia pracujące pod kontrolą Palm OS dysponowały mocą porównywalną z komputerami wykorzystującymi system Windows CE Microsoftu.

Według analityków, właśnie większa wydajność zdecydowała, że urządzenia te cieszą się dużą popularnością wśród użytkowników korporacyjnych, o których Palm stara się zabiegać. Z opublikowanego niedawno raportu Gartner Group wynika, iż wkrótce Palm może zostać wyprzedzony pod względem wielkości przychodów ze sprzedaży komputerów naręcznych przez Compaq Computer. Wprawdzie Palm sprzedaje więcej urządzeń, to jednak wyposażone w system operacyjny Microsoftu komputery iPaq Compaqa oferowane są po wyższej cenie.

Czwórka w pudełku

W listopadzie na rynek trafi tzw. pudełkowa wersja uaktualnienia systemu operacyjnego Palm OS do wersji 4.0. Obecnie nowy system w tej wersji jest dostarczany z urządzeniami serii Palm m500. Uaktualnienie można zainstalować także na urządzeniach innych producentów z systemem Palm OS. Oprogramowanie ma współpracować także z modelami Palm serii III i V. Dostępna będzie również polska wersja nakładki na system.

Wersja 4.0 systemu zapewnia m.in. szybszą transmisję podczas synchronizacji danych i zawiera graficzny notatnik. Palm OS 4.0 obsługuje także kolorowy wyświetlacz zastosowany w modelu m505 oraz złącze kart Secure Digital.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200