Palm uruchomił portal dedykowany komputerom naręcznym

Serwis MyPalm umożliwi synchronizację Palmów z terminarzem na serwerze WWW.

Palm Inc. przygotował gwiazdkowy prezent dla użytkowników komputerów naręcznych. Dzisiaj (25 grudnia) uruchomiono portal MyPalm, dostępny pod adresemhttp://www.palm.net. Umożliwia on użytkownikom komputerów Palm z dostępem do Internetu (np. z wykorzystaniem telefonów komórkowych) bezprzewodową synchronizację terminarza spotkań, kontaktów, notatek i listy zadań z oferującym analogiczną funkcję terminarzem webowym.

<B>Przez WWW i lokalnie</B>

Korzystanie z portalu MyPalm wymaga zainstalowania na Palmie specjalnej aplikacji, którą można pobrać ze strony portalu. Aplikacja ta jest dostępna bezpłatnie i ma na razie status wersji beta. Zawiera ona zaledwie część funkcji, które docelowo mają się w niej znaleźć w ciągu najbliższego roku.

Zawartość serwisu przygotowano pod kątem komputera Palm VIIx, ale większość funkcji jest dostępna również dla użytkowników Palm V, III i m100 korzystających ze sprzętowych bądź też programowych modemów.

Użytkownik korzystający z portalu musi założyć sobie w nim konto. Aplikacja instalowana na Palmie umożliwi skopiowanie wszystkich spotkań z terminarza, kontaktów oraz listy zadań do indywidualnego kalendarza użytkownika dostępnego w portalu. Modyfikacje będą mogły być wykonywane zarówno z wykorzystaniem komputera Palm, jak i przeglądarki internetowej. Korzystanie z przeglądarki (a w szczególności wprowadzanie nowych wpisów) może być wygodniejsze wszędzie tam, gdzie użytkownik dysponuje komputerem.

Portal udostępnia również wyszukiwarkę Google oraz ok. 450 aplikacji Web Clipping. Są to specjalne aplikacje przeznaczone dla komputerów Palm, integrujące je z serwisami informacyjnymi, finansowymi, sportowymi, rozrywkowymi itp. dostępnymi w Internecie. Pierwotnie opracowywane dla Palma VII, umożliwiającego bezprzewodową komunikację w niektórych miastach amerykańskich, mogą być również wykorzystywane w innych modelach komputerów naręcznych Palm, które wzbogacono o komunikację z Internetem. Pozwalają one szybko uzyskać dostęp do informacji, których w danej chwili potrzebuje użytkowników, np. aktualnych kursów walut.

Jedną z największych zalet aplikacji MyPortal jest umożliwienie zdalnego dostępu z Palma do serwerów poczty elektronicznej, na których użytkownik ma własną skrzynkę. Serwis oferuje również możliwość ustalania terminów spotkań grupowych z opcją wyszukiwania wolnego czasu w kalendarzach wszystkich uczestników.

<B>Duże plany</B>

W roku 2001 producent zamierza udostępnić nowe wersje aplikacji MyPalm, które będzie można pobrać z Internetu, będą one także instalowane w nowych komputerach naręcznych, które trafią na rynek. Planowanymi funkcjami, których nie będzie w pierwszej wersji oprogramowania, mają być: możliwość prowadzenia komunikacji w czasie rzeczywistym z wykorzystaniem specjalnego klienta typu Chat (nie wiadomo jeszcze czy będzie on kompatybilny z innymi tego typu rozwiązaniami, takimi jak ICQ) i automatyczne informowanie o zmianach w kalendarzu oraz otrzymaniu określonej poczty elektronicznej (np. za pośrednictwem komunikatów SMS). Serwis ma również ewoluować w kierunku integracji z korporacyjnymi systemami poczty elektronicznej i serwerów terminarzy, co umożliwi bezpośrednią integrację komputerów Palm z infrastrukturą informatyczną przedsiębiorstw.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200