Palm jednak na sprzedaż

Powracają spekulacje, że Palm zostanie kupiony. Wśród nabywców wymienia się Nokię i Motorolę oraz fundusze Texas Pacific oraz Silver Lake Partners. Oferta ma zostać upubliczniona już 22 marca.

Palm jednak na sprzedaż

Wielka nadzieja Palm Inc. - smartphone Treo 680

Niepotwierdzone informacje o możliwej sprzedaży Palma pojawiły się m.in. na portalu Unstrung.com, który powołując się na anonimowe źródła podaje, że komunikat o sprzedaży producenta - legendy rynku palmtopów - pojawi się w dniu publikacji jego kwartalnych wyników finansowych 22 marca br. Unstrung.com napisał także, że nabywcą mogą być fundusze private equity Texas Pacific oraz Silver Lake Partners.

Na wieści o przejęciu akcje Palma wzrosły do 18 USD, poziomu niewidzianego odkąd spółka ogłosiła rozczarowującą inwestorów prognozę finansową w czerwcu ubiegłego roku. Według Unstrung, kupiec będzie płacił po 20 USD za akcję Palma.

Wcześniejsze doniesienia, jako potencjalnych nabywców dostawcy palmtopów, wskazują Nokię lub Motorolę lub właśnie fundusze.

Palm notuje ostatnio słabsze wyniki finansowe. W podsumowanym ostatnio drugim kwartale obrachunkowym jego zysk spadł o 95 proc. ze względu na opóźnienie wprowadzenia na rynek modelu Treo 750 - w najgorętszym okresie zakupów przedświątecznych.

Palm, pionier rynku palmtopów i dawny lider rynku smartphone'ów od jakiegoś czasu czuje na karku oddech konkurencji - Nokii, Motoroli czy Sasunga. Jego sytuacji nie poprawi na pewno premiera najnowszego dziecka Apple - telefonu iPhone.

Przedstawiciele Palma i jego ewentualnych nabywców nie komentują doniesień.

Czy warto kupić Palma?

"Niewątpliwe atuty Palma to wyrobiona marka, kanał dystrybucyjny i potencjał inżynierów" - uważa Craig Mathias, analityk Farpoint Group. Mathias oraz Ken Dulaney, analityk Gartnera wątpią jednak czy którakolwiek z wymienionych firm rzeczywiście kupi Palma. "Motorola i Nokia stosują inne platformy w swoich urządzeniach - Windows Mobile oraz Symbiana" - mówi Mathias. Nie wyklucza, że potencjalny nabywca kupi spółkę i ją zlikwiduje, aby technologia nie wpadła w ręce konkurentów. Dulaney ma podobne wątpliwości. "Z moich informacji wynika, że Motorola nie będzie kupcem. Z kolei Nokia produkuje zupełnie inne urządzenia - Palm tu nie pasuje".

W grudniu Palm kupił za 44 mln USD kod źródłowy Palm OS Garnet od Access Systems America - wcześniej PalmSource - powstałe po podzieleniu firmy Palm kilka lat temu przy okazji fuzji z Handspringiem.

W ofercie Palm jest coraz więcej urządzeń z Windows Mobile OS, obok Palm OS. Analitycy zgodnie przyznają, że dni Palm OS są jednak policzone i przedsiębiorstwa powinny budować mobilne rozwiązania z wykorzystaniem innych platform. Dunley uważa ponadto, że kupcem Palma mógłby być Hewlett-Packard, który jakiś czas temu postanowił wzmóc aktywność na tym polu lub spółka High Tech Computer.

Czytaj także:

- Palm OS zmienił nazwę

- PDA z funkcjami telefonu napędzają rynek

- Niepewna przyszłość

- Vodafone wybrał Windows Mobile

- Kolejny Palm z Windows

- Urządzenia Palma bez systemu PalmOS?

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200