Palec czy mikroprocesor

Nowe systemy do identyfikacji osób i zabezpieczania przed niepowołanym dostępem wchodzą do masowych zastosowań.

Nowe systemy do identyfikacji osób i zabezpieczania przed niepowołanym dostępem wchodzą do masowych zastosowań.

Technologie identyfikacji osób, wykorzystujące analizę obrazu odcisków palców lub karty mikroprocesorowe, są znane od dawna, ale prawdopodobnie dopiero w najbliższych latach znajdą masowe zastosowanie. Obie technologie są do pewnego stopnia konkurencyjne. Wszystko wskazuje jednak na to, że ich rozwój będzie przebiegał równolegle i każda z nich znajdzie miejsce na rynku.

Wiele firm, zarówno producentów komputerów lub oprogramowania, jak i banków, instytucji ubezpieczeniowych, firm handlowych i instytucji państwowych (np. opieka zdrowotna) wyraźnie zwiększa zainteresowanie implementacją systemów automatycznej identyfikacji osób. Ułatwiają one i przyspieszają proces weryfikacji danych osobowych, zmniejszając niebezpieczeństwo nieuprawnionego dostępu do informacji, pomieszczeń lub systemów informatycznych.

Technologia kart mikroprocesorowych umożliwia nie tylko identyfikację właściciela, ale również przechowywanie zestawu informacji np. o stanie konta, rodzaju ubezpieczenia, danych osobowych lub karty zdrowia. Informacje takie są przenoszone wraz z kartą mikroprocesorową, ale ich odczytanie wymaga podania odpowiedniego hasła w celu weryfikacji uprawnień dostępu.

Karty mogą być wykorzystywane do zabezpieczania komputerów. Obecnie sprzęt wyposażony w odpowiednie czytniki oferują m.in. Siemens i Hewlett-Packard. Ostatnio Hewlett-Packard zapowiedział nową inicjatywę - ProtectTools, której celem jest opracowanie nowych systemów zabezpieczeń wykorzystujących karty mikroprocesorowe i czytniki firm Gemplus lub Schlumberger. W najbliższym czasie Hewlett-Packard zamierza przystosować wszystkie oferowane modele komputerów PC, notebooków i stacji roboczych do instalacji takich czytników. Firma zaprezentowała pierwsze modele komputerów - Vectra VL, a także wersję oprogramowania do zarządzania TopTools z funkcjami umożliwiającymi zdalną kontrolę sprzętu wyposażonego w czytniki kart mikroprocesorowych.

Natomiast technologie biometryczne, np. systemy do analizy odcisków palców, są dopiero w początkowej fazie masowych zastosowań. Niedawno Compaq wprowadził na rynek odpowiednie czytniki i oprogramowanie opracowane wraz z Identicator Technologies, firmą specjalizującą się w systemach do identyfikacji odcisków palców, wykorzystywanych m.in. w amerykańskich zakładach karnych i instytucjach rządowych pod specjalnym nadzorem. Systemy oferowane przez Compaq są tanie - kosztują obecnie mniej niż 100 USD. Umożliwiają podłączenie do dowolnego komputera za pośrednictwem portu równoległego i pracują pod kontrolą Windows. Na początku przyszłego roku Compaq zapowiada wprowadzenie na rynek modeli notebooków ze zintegrowanymi czytnikami. Choć Compaq jest pierwszą firmą, która zaprezentowała praktyczne zastosowanie technologii biometrycznej w sprzęcie powszechnego użytku, w najbliższym czasie można oczekiwać podobnych pokazów premierowych innych producentów. Technologię tę popiera również m.in. Microsoft i IBM, które wraz z Compaqiem w kwietniu br. utworzyły organizację BioAPI, mającą na celu opracowywanie odpowiednich standardów.

Również przedstawiciele Veridicom - firmy oferującej system identyfikacyjny Open Touch, opracowany przez Bell Labs - twierdzą, że na listopadowych targach Comdex co najmniej 6 znanych producentów notebooków zaprezentuje sprzęt wyposażony w czytniki linii papilarnych. Open Touch do identyfikacji użytkownika wykorzystuje informacje zapisane w pamięci CMOS komputera. Cena systemu tego typu ma również nie być większa niż 100 USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200