Pakiety na ringu

TDC Internet buduje pierwszą w Polsce sieć z wykorzystaniem technologii DPT Cisco.

TDC Internet buduje pierwszą w Polsce sieć z wykorzystaniem technologii DPT Cisco.

Sieć metropolitarna TDC Internet Polska jest budowana w rejonie aglomeracji warszawskiej w ramach modernizacji ogólnopolskiej sieci TDC Internet Polska. Firma ta powstała przez scalenie kilku podmiotów zajmujących się głównie świadczeniem usług dostępowych do Internetu: IDS, Multinet, PDi, Pik-Net, Polbox i Polska Online. Większościowy pakiet jej akcji należy do duńskiego operatora tele- komunikacyjnego TeleDanmark Communications. Sieć TDC ma osiągnąć docelowo przepustowość 2,5 Gb/s. Prace nad nią powinny się zakończyć do października br. "Projekt zostanie w całości zrealizowany przez dział sieci TDC" - mówi Paweł Sikora, IP Network Manager w TDC Internet Polska.

Dynamiczna transmisja

Nie przez przypadek do budowy sieci wybrano urządzenia sieciowe Cisco Systems. Firma ta bowiem oferuje rozwiązania Metro IP, przeznaczone dla sieci metropolitarnych. Większość z nich zbudowano z wykorzystaniem sprzętu zgodnego z technologią SONET/ SDH, który jest optymalizowany pod kątem multipleksingu z podziałem czasu (TDM), istotnego w transmisjach głosu, ale nie pakietów IP.

Cisco zaimplementowało w nowych routerach (m.in. z serii 12000) technologię Dynamic Packet Transport (DPT), dynamicznego przesyłania pakietów w sieciach o topologii ring. Łączy ona inteligentny routing IP z efektywnością wykorzystania dostępnego pasma w optycznych sieciach typu ring. DPT bazuje na opracowanym przez Cisco protokole SRP (Spatial Reuse Protocol), który jest dostępny w sieciowej specyfikacji RFC 2892.

Rozwiązania Metro IP pozwalają na łatwe wprowadzenie punktów dostępowych (IntraPOP) oraz punktów wymiany między sieciami (Exchange Points), co jest szczególnie istotne dla firm oferujących usługi dostępo-we. W pojedynczym ringu DPT można osiągać prędkości transmisji od 622 Mb/s do 10 Gb/s.

Dwa pierścienie, dwa typy usług

W instalacji TDC planowane jest uruchomienie dwóch pierścieni. Koncentrację ruchu przejmą dwa routery szkieletowe 12000 GSR, zaś w węzłach dostępowych zostanie wykorzystanych 10 routerów brzegowych 10720 ESR, dzięki którym użytkownicy mogą współdziałać z siecią metropolitarną, tak jakby cały czas wykorzystywali Ethernet. Jest to rozwiązanie przeznaczone do podłączenia do sieci dużych budynków czy osiedli. Dzięki niemu użytkownicy mogą korzystać z różnorodnych usług sieciowych, np. transmisji multimedialnych, wirtualnych sieci prywatnych czy VoIP (Voice over IP, jak również Video over IP), z wykorzystaniem gwarantowanego poziomu jakości usług (Layer 3 IP CoS), w tym gwarancją maksymalnych opóźnień przesyłanych pakietów.

"Różnicowanie klas usług będzie się odbywać na podstawie protokołu MPLS i technologii DiffServ i MPLS VPN. Potrzeby rynku w tym zakresie są już spore" - wyjaśnia Paweł Sikora. Takie możliwości udostępni sieć budowana przez TDC. Klientami tej firmy są głównie małe i średnie przedsiębiorstwa.

Oprócz budowy sieci w Warszawie, zostaną zmodernizowane połączenia z oddziałami regionalnymi, tak aby docelowo również tam można było korzystać z nowych usług. Większość łączy do oddziałów TDC Internet Polska będzie miała przepustowość 34 Mb/s, jedynie do Kielc i Olsztyna oraz z Katowic do Opola wyniesie ona 2 Mb/s.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200