Pakiety kontra platformy

Tevista 2.0 - agenci w sieci

Pakiet Tevista śledzi przepustowość połączeń i monitoruje urządzenia, wykorzystując dobrze zaprojektowane rozszerzenie narzędzia Remote Monitoring, któremu producent nadał nazwę HSRMON.

Tevista składa się z następujących modułów: Enterprise Manager (wyświetla ikony reprezentujące lokalizacje lub segmenty sieci), Network Asset Manager (zbiera i pokazuje szczegółowe dane o urządzeniach w sieci) i Visibility Agents (moduły, które administrator rozpowszechnia w sieci).

Za pomocą modułu Enterprise Manager administrator może konfigurować wiele lokalizacji, a każda z nich pojawia się w głównym oknie pakietu Tevista jako oddzielna ikona. Po dwukrotnym kliknięciu myszą takiej ikony program otwiera dla danej lokalizacji okno Network Asset Manager. Dla każdej lokalizacji, zależnie od zakresu wcześniej zdefiniowanych adresów IP, narzędzie Network Asset Manager identyfikuje urządzenia SNMP oraz sprawdza, w których węzłach pracują agenci. Program Network Asset Manager używa do monitorowania sieci: SNMP, Ping (TCP/IP, Internet Control Messaging Protocol), a do identyfikowania agentów narzędzia HSRMON.

Tevista nie obsługuje alarmów tak elastycznie jak pakiety VitalSuite, eHealth i eNMS, oferując podstawowe rozwiązania: odtworzenie pliku dźwiękowego (.wav) lub uruchomienie określonego programu. Pakiet buduje też dość proste raporty, zawierające podstawowe informacje, takie jak liczba błędów dostrzeżonych w obszarze każdej karty sieciowej, dane statystyczne dotyczące segmentu sieci (ogólne wykorzystanie segmentu, liczba pakietów przesyłanych w ciągu 1 s, stopień błędów w proc. i przeciętny rozmiar pakietu) i informacje o 10 głównych protokołach

Pakiet można uruchamiać na komputerach z: Win 2000, NT 4.0, Windows 98 i Windows 95.

Cena: od 14 999 USD za 25 agentów (1 agent na 1 segment sieci).

Midtier czy globalne platformy?

Pakiety kontra platformy

Przegląd pakietów i platform zarządzających sieciami

Producenci narzędzi specjalnego przeznaczenia (tacy jak Lucent Technologies, Tavve, Chevin, Concord oraz nie opisany w tym przeglądzie Micromuse) twierdzą, że ich produkty mogą wykonywać zadania zastrzeżone do tej pory dla globalnych platform zarządzania. Firmy te wprowadziły ostatnio do swoich pakietów liczne usprawnienia i modyfikacje, oferując obecnie oprogramowanie, które potrafi zarządzać siecią, systemami oraz kontrolować przepustowość połączeń.

Z kolei producenci globalnych platform zarządzania (Computer Associates, Aprisma Management Technologies, Tivoli Systems i HP), po latach narzekań na jakość usług, wysokie ceny i trudności związane z wdrażaniem, starają się udowodnić klientom, że najnowsze wersje produkowanych przez nich narzędzi to zupełnie nowa jakość.

Computer Associates wprowadził na rynek w 2001 r. modułową wersję swojego flagowego produktu Unicenter. Firma twierdzi, że nowy produkt nie jest drogi, a proces wdrażania oprogramowania przebiega szybko i sprawnie. Chodzi o to, że tym razem, zamiast kupować wszystko, administrator może wybrać tylko te moduły, które są rzeczywiście niezbędne w danym środowisku sieciowym.

Z kolei Aprisma (powstała w wyniku przeobrażeń firmy Cabletron) zdecydowała się opracować trzy wersje pakietu Spectrum: jedna jest przeznaczona dla dużych przedsiębiorstw, druga dla małych i średnich firm, a trzecia dla dostawców usług.

Użytkowników nie interesuje jednak to, jaką strategię obierają firmy. Nie jest dla nich ważne, czy producenci promują globalne platformy zarządzania czy też pakiety specjalnego przeznaczenia. Liczy się tylko to, czy oprogramowanie zarządza efektywnie siecią i systemami. Reszta to wyłącznie sprawa takiego a nie innego nazewnictwa. Może to być zarówno globalna platforma zarządzania, jak i pakiet specjalnego przeznaczenia, pod warunkiem, że spełnia oczekiwania administratora.


TOP 200