Pakiety FK - uzupełnienie Raportu Specjalnego

Zaprezentowane w umieszczonym obok zestawieniu dane użytkowo-techniczne produktów F-K w większości przypadków dotyczą takiej sytuacji, kiedy twórcy czy dystrybutorzy oprogramowania F-K nadesłali odpowiedzi na nasze ankiety zbyt późno aby można było zamieścić je w Raporcie. W jednym przypadku (chodzi tu o produkt CSBI) ze względu na pewne nieścisłości jakie podaliśmy w opisie zamieszczonym w Raporcie drukujemy w bieżącym zestawieniu skorygowane dane charakteryzujące ten produkt. Za uprzednio podane błędne informacje przepraszamy.

Zaprezentowane w umieszczonym obok zestawieniu dane użytkowo-techniczne produktów F-K w większości przypadków dotyczą takiej sytuacji, kiedy twórcy czy dystrybutorzy oprogramowania F-K nadesłali odpowiedzi na nasze ankiety zbyt późno aby można było zamieścić je w Raporcie. W jednym przypadku (chodzi tu o produkt CSBI) ze względu na pewne nieścisłości jakie podaliśmy w opisie zamieszczonym w Raporcie drukujemy w bieżącym zestawieniu skorygowane dane charakteryzujące ten produkt. Za uprzednio podane błędne informacje przepraszamy.

Jako pierwszy w zestawieniu prezentowany jest moduł F-K należący do systemu PRO/MIS. System ten wspomagający w sposób zintegrowany zarządzanie przedsiębiorstwem został stworzony w oparciu o narzędzia Progress. Oferuje go CSBI, firma która wzięła swój początek od firmy CSB Ltd z Wielkiej Brytanii.

Poszczególne moduły systemu PRO/MIS można eksploatować niezależnie od siebie lub w ramach zintegrowanego systemu. Tak też jest z modułem F-K. Jest to program wspomagający i automatyzujący pracę działu finansowo-księgowego przedsiębiorstwa (co warto mocno podkreślić) o dowolnej wielkości - świadczy o tym dołączona lista niektórych wdrożeń tego programu, m.in. w Zakładach Energetycznych w Poznaniu czy w Zielonogórskiej Fabryce Mebli. Moduł F-K obejmuje swym działaniem trzy podstawowe działy rachunkowości - rachunek majątkowy, rachunek kosztów oraz rachunek wyników. Zarówno system PRO/MIS jak i moduł F-K są jednymi z bardziej zaawansowanych systemów tego typu na rynku krajowym.

Kolejny przedstawiony w zestawieniu pakiet, to oferowany przez katowicką firmę Izis system F-K. Jest to program napisany przy użyciu Clippera 5.2 i wdrożony w ok. 30 miejscach. System F-K jest elementem większego systemu, w skład którego wchodzą pakiety Gospodarka Magazynowa i Sprzedaż.

Jako następny na dołączonej liście figuruje program o nazwie "Księgowy", oferowany przez poznańską firmę Harpo. Program ten, napisany przy użyciu języka C++ firmy Borland, jest elementem większego systemu Harpo-System. "Księgowy" uruchamiany na platformie PC&DOS potrafi współpracować z praktycznie każdą używaną w tego typu zastosowaniach siecią.

Listę uzupełnień kończymy prezentacją oprogramowania FK6 warszawskiej firmy Soft-Lab. Jest to jeden z kilku elementów systemu, w skład którego wchodzą FK6 (program finansowo-księgowy), MG6 (program magazynowy), LP6 (program płacowy) oraz ST6 (program środki trwałe).

Soft-Lab jest firmą wyspecjalizowaną w komputeryzacji szeroko rozumianej księgowości od ponad 7 lat. Oferowane przez firmę oprogramowanie może być łatwo modyfikowane w trakcie eksploatacji dzięki wielopoziomowej parametryzacji, możliwości zewnętrznego definiowania nowych pól w bazach danych i formuł ich wyliczania. W razie różnych zmian (zmiana przepisów, wejście na rynek kolejnych wersji DOS czy NetWare, komputery z nowymi typami procesorów) związanych z pracą oferowanego oprogramowania firma Soft-Lab zapewnia bardzo szybkie opracowanie nowych wersji swych produktów, na dodatek zgodnych z ich wcześniejszymi wersjami.

O jakości oferty Soft-Lab świadczy bogata i różnorodna lista referencyjna przedsiębiorstw korzystających z produktów tej firmy. Jest wśród nich wiele przedstawicielstw zachodnich firm w Polsce, Kancelarie Sejmu i Senatu, Optimus, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji oraz inne.

Sprostowania i uzupełnienia drobne.

Nie ten Pacioli!

W dodatku - "Raport specjalny" - "Systemy finansowo-księgowe", w artykule "Programy dla rachunkowości" zamieściliśmy informację o programie "Pacioli for Windows". Napisaliśmy tam m.in., że jest to kolejna, tym razem okienkowa wersja bardzo popularnego na Zachodzie pakietu dla wspomagania pracy małych i średnich firm.

Tymczasem, dzięki informacji uzyskanej z warszawskiej firmy Morrow & Company, jedynego legalnego dystrybutora polskiej wersji amerykańskiego pakietu "Pacioli 2000" (TM) program "Pacioli for Windows" nie jest kontynuacją popularnego na Zachodzie pakietu "Pacioli 2000". Jest to krajowy produkt krakowskiej firmy AbaCo. Wpadliśmy w pułapkę, kojarząc nazwę "Pacioli for Windows" z opisywanym przez nas swego czasu na łamach CW popularnym oprogramowaniem Pacioli 2000. Nadawanie krajowym wyrobom nazw, łatwo kojarzących się z popularnymi na całym świecie produktami jest, naszym zdaniem manierą bardzo dwuznaczną moralnie, mimo że przepisy polskiego prawa pod tym względem są nadzwyczaj liberalne. Za powstałą dezinformację przepraszamy naszych Czytelników.

Warto dodać, że firma Morrow & Company (tel. 25 34 92) wprowadza obecnie do sprzedaży wersję 2.0 pakietu Pacioli 2000. Wersja ta jest przygotowana do denominacji oraz do nowej ustawy o rachunkowości wchodzącej w życie 1 stycznia 1995 r. Zawiera w porównaniu do wersji pierwszej szereg nowości takich, jak możliwość konsolidacji danych z oddziałów firm, import danych z innych programów, nowe raporty VAT-owskie. Układ ekranów jest taki sam jak w wersji pierwszej, tak więc dotychczasowi użytkownicy pakietu będą mogli korzystać z niej bez większego trudu.

Przepraszamy LeMat

Wykorzystaliśmy w raporcie fragmenty materiałów reklamowych firmy LeMat, która jest dystrybutorem amerykańskiego oprogramowania Macola, naruszając koncepcję artystyczną wykonawcy materiałów p. Wojciecha Kryńskiego.


TOP 200