Pakiet dla miłośników

WordPerfect Office 2002 jest przeznaczony dla dotychczasowych użytkowników aplikacji Corela.

WordPerfect Office 2002 jest przeznaczony dla dotychczasowych użytkowników aplikacji Corela.

Corel WordPerfect Office 2002 zadebiutuje na rynku amerykańskim już 1 maja br., czyli na miesiąc przed zapowiadaną premierą XP. W Polsce angielska wersja zestawu aplikacji biurowych Corela ma być dostępna w czerwcu, podobnie jak poprzednio oprogramowanie nie będzie lokalizowane. Większość zmian wprowadzonych do programów WordPerfect Office ma podobny charakter, np. modyfikacje pakietu Microsoft. Oryginalnymi elementami są przede wszystkim dołączony do pakietu angielski słownik Pocket Oxford Dictionary oraz program do obsługi internetowych połączeń telefonicznych firmy Net2Phone.

Przedstawiciele Corela otwarcie zapewniają, że wprowadzenie na rynek WordPerfect Office 2002 nie ma na celu bezpośredniej konkurencji z Microsoft Office. Jest to oferta skierowana przede wszystkim do ok. 22 mln użytkowników starszych wersji pakietu (głównie w USA), którzy - wg zapewnień producenta - mogą liczyć na dalszy rozwój tego oprogramowania.

Pakiet będzie dostępny tylko w wersji dla Windows. nie wyklucza również wprowadzenia wersji na inne platformy, ale uzależnia ich udostępnienie od zapotrzebowania rynku.

W dwóch odmianach

WordPerfect Office 2002 będzie dostępny w dwóch wersjach: Standard i Professional. Podstawowe aplikacje wchodzące w skład pakietu to edytor tekstów WordPerfect 10, arkusz kalkulacyjny Quattro Pro 10, program prezentacyjny Corel Presentations 10 i CorelCENTRAL 10 - program do zarządzania informacjami osobistymi. Wersja Professional zawiera dodatkowo bazę danych Paradox 10 i program do rozpoznawania mowy Dragon NaturallySpeaking 5.0. Do pakietu standardowo jest dołączona elektroniczna wersja angielskiego słownika Pocket Oxford Dictionary (30 tys. słów i zwrotów z możliwością rozbudowy do słownika zawierającego 70 tys. słów) oraz oprogramowanie firmy Net2Phone do obsługi faksowania, głosowej poczty elektronicznej, połączeń między komputerem a telefonem i telefonii internetowej.

CorelCENTRAL 10 zawiera nową wersję aplikacji do obsługi poczty elektronicznej i rozszerzony zestaw funkcji do obsługi pracy grupowej. Możliwe jest współdzielenie książek adresowych, obsługa wielu kont pocztowych i łatwy dostęp do danych zapisanych w kalendarzu lub książce adresowej z poziomu wszystkich programów pakietu.

Edytor WordPerfect 10 wyposażono w funkcję Text to Tables to Text, umożliwiającą transformację między zwykłym tekstem a tabelą oraz ulepszone funkcje zapisu dokumentów w formatach HTML i PDF. Ta ostatnia pozwala m.in. na zapis łączy internetowych.

Arkusz kalkulacyjny Quattro Pro 10 ma natomiast nowy motor do tworzenia wykresów. Możliwości programu do przygotowywania prezentacji Corel Presentations 10 zostały rozszerzone o obsługę plików w formatach Macromedia Flash, MP3, WMA i animacji GIF.

Ważną zaletą WordPerfect Office 2002 dla dotychczasowych użytkowników tego oprogramowania ma być zgodność formatów z dokumentami tworzonymi w starszych wersjach aplikacji biurowych. Ponadto istotnie ulepszono funkcje importu dokumentów w formatach Microsoft Office.

Tańszy niż Office XP

Corel WordPerfect Office 2002 ma kosztować mniej niż Microsoft Office XP. W USA sugerowana cena wersji Standard wynosi ok. 400 USD, aktualizacja - 160 USD, wersji Professional odpowiednio: 500 USD i 260 USD. Dla porównania, Microsoft Office XP Standard ma kosztować 480 USD (aktualizacja - 240 USD). Corel nie podaje sugerowanych cen na polski rynek. Mają je określić dystrybutorzy po wprowadzeniu pakietu do sprzedaży.


TOP 200