Pakiet Oracle Fusion Applications wreszcie dostępny?

Rozwijany niemal od sześciu lat pakiet oprogramowania biznesowego Oracle będzie najprawdopodobniej dostępny publicznie już od jutra. Cechą charakterystyczną systemu ma być m.in. fakt, że lokalnie wykorzystywany jest ten sam kod źródłowy co w chmurze obliczeniowej, a moduły instalowane lokalnie na bieżąco integrują się z tymi, działającymi w chmurze.

Począwszy od 2007 roku premierę systemu wielokrotnie przekładano. Niedawno jednak Larry Ellison, dyrektor generalny koncernu Oracle zapowiedział, że oprogramowanie będzie dostępne dla wszystkich klientów jeszcze w tym kwartale. "Oprogramowanie będzie ogólnie dostępne jeszcze w tym roku kalendarzowym. Nadal będziemy jednak wspierać i rozwijać dotychczasowe systemy biznesowe. Naszym zdaniem wprowadzenie na rynek oprogramowania biznesowego nowej generacji oraz jednoczesna kontynuacja rozwoju starszych linii produktowych da nam poważną przewagę nad firmą SAP, największym konkurentem Oracle na rynku oprogramowania" - zapewniał Larry Ellison podczas niedawnej prezentacji kwartalnych wyników finansowych koncernu. Dodatkowo, podczas odbywającej się w San Francisco konferencji OpenWorld przedstawiciele kierownictwa amerykańskiego kilkukrotnie zapewniali, że oprogramowanie jest już ogólnodostępne.

Można więc sądzić, że jutro odbędzie się oficjalna premiera nowego pakietu oprogramowania biznesowego Oracle - tym bardziej, że pakiet Fusion Applications ma być tematem przewodnim jutrzejszego wystąpienia Larrego Ellisona. Przedstawiciele amerykańskiego koncernu podkreślają, że w ramach programu pilotażowego z oprogramowania linii Fusion korzysta już ok. 200 klientów. Większość wdrożeń pilotażowych to wdrożenia części modułów pakietu Fusion współistniejące z poprzednimi rozwiązaniami biznesowymi Oracle.

Zobacz również:

  • Większa wydajność nie oznacza większego TCO
  • Cyfrowa transformacja z AI - co nowego na Google Cloud Next 24

Z wcześniejszych zapowiedzi wynika, że na pakiet Fusion Applications składać ma się ponad setka niezależnych modułów funkcjonalnych i technologicznych. Ich liczba ma być jednak stale rozszerzana. Moduły funkcjonalne mają zaś w dużej mierze bazować na najlepszych rozwiązaniach zaczerpniętych z oferowanych do tej pory systemów biznesowych Oracle. Jednocześnie, systemy linii takich jak: Oracle E-Business Suite, JDEdwards, PeopleSoft, czy Siebel mają być rozwijane równolegle względem pakietu Fusion. "Oracle nie zamierza zmuszać klientów do wymiany posiadanych systemów biznesowych. Jako dostawca rozwijamy wiele linii produktowych. To klienci dokonują tutaj naturalnej selekcji i decydują w jakim kierunku powinna rozwijać się nasza oferta. Pakiet Fusion ma tu być tylko kolejną opcją ewolucyjnego rozwoju środowisk aplikacyjnych" - podkreśla Steve Miranda, wiceprezes Oracle odpowiedzialny za rozwój aplikacji.

Nieoficjalnie mówi się jednak, że Larry Ellison skoncentruje się głównie na możliwościach nowego systemu w kontekście modelu cloud computing oraz tzw. środowisk hybrydowych. Niewykluczone, że Oracle uruchomi własne usługi cloud computing, czy też wręcz własną platformę oprogramowania oferowanego w formie usługi. Szczegóły niestety dopiero jutro wieczorem czasu polskiego na tegorocznym Oracle Open World w San Francisco.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200