Padł rekord szybkości transmitowania danych przez światłowód: 255 Tb/s

Naukowcy z University of Central Florida i Eindhoven University of Technology poinformowali, że opracowali nowe optyczne medium, przez które można wysyłać i odbierać dane z szybkością dochodzącą do 255 Tb/s, czyli dwadzieścia razy szybciej niż przez dostępne obecnie połączenia tego typu.

Naukowcy opublikowali wyniki swoich prac w periodyku Nature Photonics. Piszą tam, że tajemnica rozwiązania tkwi w tym, iż połączenie nie zawiera jednego światłowodu, ale siedem specjalnie uformowanych mikro światłowodów, każdy o średnicy mniejszej niż 200 mikronów.

W efekcie powstało połączenie, które naukowcy porównali do siedmiopasmowej autostrady, podczas gdy stosowane obecnie połączenia tego typu można porównać do jednokierunkowej drogi. Naukowcy wprowadzili do światłowodów dwa dodatkowe wymiary, czyli dwie dodatkowe ścieżki, przez które można równolegle transmitować dane. Odwołując się poprzedniego porównania chodzi o to, że przez każde pasmo autostrady mogą jechać jednocześnie trzy samochody, jeden pod drugim.

Zobacz również:

Tym samym naukowcy zastosowali zupełnie inną metodę zwiększenia przepustowości połączeń światłowodowych, niż te które są forsowane obecnie. A są to np. metody polegające na przesyłaniu przez jeden światłowód wielu strumieni danych, każdy obsługiwany przez falę świetlną mającą inną długość. Stwarza to często określone problemy techniczne, gdyż biegnące obok siebie fale mogą się wzajemnie zakłócać.

Warto przypomnieć, że niemieckim naukowcom (pracującym w Karlsruhe Institute of Technology) udało się w 2011 roku przesyłać dane przez połączenie światłowodowe z szybkością 26 Tb/s. IBM pobił natomiast na początku tego roku rekord szybkości transmitowania danych przez światłowód wielomodowy. Miało to miejsce w laboratorium T.J. Watson Research Centre (Nowy Jork), gdzie naukowcom IBM udało się przesyłać dane przez światłowód wielomodowy mający długość 57 metrów z szybkością 64 Gb/s.

Sercem rozwiązania był układ scalony (wykonany z użyciem krzemy oraz germanu) oraz laser typu VCSEL (Vertical-Cavity Surface-Emitting Laser). Był to zaprojektowany i wykonany w Chalmers University of Technology (Szwecja). Dane były transmitowane przy użyciu technologii znanej pod nazwą „non-return-to-zero modulation”. Naukowcy zapowiedzieli wtedy, ze przystępują do prac nad połączeniem podobnego typu, które będzie mieć jeszcze większą przepustowość.


TOP 200