Padł rekord szybkości transmisji danych

Japońscy naukowcy z National Institute of Information and Communications Technology ustanowili niedawno nowy rekord świata szybkości transmisji danych. Wynosi on teraz 319 Tbps, a dane były przesyłana przez specjalny światłowód na odległość 3 tys. kilometrów.

Światłowód

Tym samym dane były przesyłane prawie dwa razy szybciej w porównaniu z poprzednim rekordem, który należał do University College of London (178 Tbps). To olbrzymia szybkość - przez łącze można w ciągu jednej sekundy przesłać ponad 50 tys. pełnometrażowych filmów, a cały katalog Spotify można wtedy pobrać w mniej niż trzy sekundy.

Do transmisji danych wykorzystano 4-rdzeniowy światłowód o standardowej średnicy płaszcza, którego zewnętrzna średnica wynosiła 0,125 mm. Dane były transmitowane przez 552 kanały z użyciem techniki multipleksowania WDM (Wavelength Division Multiplexing).

Zobacz również:

  • Ładowanie bezprzewodowe - przydatna funkcja czy zbędny gadżet
  • Polscy uczeni przybliżą kwantowy internet?
  • ChatGPT jest najszybciej rozwijającą się aplikacją wszechczasów

Opisywaną prędkość osiągnięto oczywiście w warunkach laboratoryjnych. W praktyce łączą komputerowe pracują dużo wolniej, a rekordzistą jest tu Singapur, który ma aktualnie najszybsze stacjonarne łącze szerokopasmowe pracujące z imponującą szybkością 2015 Mb/s.

Naukowcy mają nadzieję, że opracowana przez nich technologia znajdzie zastosowanie w praktyce i wkroczy np. do połączeń obsługujących sieci 5G, zwiększając znacznie ich przepustowość.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200