Padł niewiarygodny rekord szybkości transmisji danych

Naukowcy z Duńskiego Uniwersytetu Technicznego (DTU) i Chalmers University of Technology (Göteborg, Szwecja) poinformowali, że udało im się transmitować dane z niewyobrażalną wręcz szybkością prawie 2 Pb/s (dwóch petabitów, czyli dwóch mln gigabitów na sekundę), budując układ składający się z jednego lasera i jednego układu optycznego. To szybkość, która pozwoliłaby obsłużyć cały ruch generowany przez internet.

Grafika: Alen Hunjet/freerangestock

Międzynarodowemu zespołowi udało się przesłać dane z szybkością 1,84 Pb/s przy użyciu jednego źródła optycznego, przez 37-rdzeniowy światłowód mający długość 8 km. Źródłem światła jest specjalnie zaprojektowany rezonator z tzw. grzebieniem częstotliwości, który tworzy ponad 200 kanałów transmisji danych, każdy wykorzystujący falę świetlną o różnej długości. Stosując dostępne obecnie rozwiązania, trzeba by do tego celu użyć ponad 1000 laserów.

Jakby tego było mało, naukowcy twierdzą, że są w stanie zbudować podobny układ, który będzie transmitować dane nawet kilkadziesiąt razy szybciej. Zaprezentowali nawet opracowanie, która wskazuje, że teoretycznie pojedyncze źródło światła, czyli jedne taki układ, powinien być w stanie transmitować dane z szybkością 100 Pb/s, wykorzystując do tego celu pracujące równolegle systemy transmisji danych wykorzystujące technologię multipleksowania przestrzennego i fale światła o różnej długości.

Zobacz również:

  • Powstał jeden z najszybszych na świecie akceleratorów aplikacji AI
  • ChatGPT jest najszybciej rozwijającą się aplikacją wszechczasów

Odkrycie to może oznaczać gruntowną, wręcz rewolucyjną zmianę w podejściu do projektowaniu przyszłych systemów komunikacyjnych, ukierunkowanych na pracujące wydajnie nadajniki i odbiorniki danych. Wyjątkową cechą układu jest to, że generuje on grzebień częstotliwości o idealnych właściwościach, które doskonale obsługują komunikację światłowodową. Generuje on przy tym bardzo dużą moc optyczną, co w przypadku zaawansowanej komunikacji optycznej jest bardzo ważne.

Ciekawe jest również to, że odkrycie powstało przez przypadek, a nie w wyniku zaplanowanego wcześniej projektu. Układ daje się przy tym skalować, zarówno pod względem tworzenia grzebienia obsługującego wiele częstotliwości, jak i dzielenia go na wiele kopii przestrzennych, używanych następnie jako pracujące równolegle źródła, za pomocą których można przesyłać dane. Chociaż kopie grzebienia muszą być wzmocnione, nie tracą swoich właściwości i mogą być z powodzeniem wykorzystywane do spektralnego transmitowania danych.

Odkrycie stwarza w dalszej perspektywie możliwość zastąpienia setek tysięcy laserów znajdujących się w hubach internetowych i centrach danych, z których wszystkie pochłaniają energię i generują ciepło. Mamy więc okazję przyczynić się do stworzenia internetu, który pozostawia mniejszy ślad klimatyczny, twierdzą twórcy układu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200