Padł kolejny rekord

Po raz pierwszy osiągnięto 89 USD za transakcję w testach TPC-C.

Po raz pierwszy osiągnięto 89 USD za transakcję w testach TPC-C.

Serwer COMPAQ ProLiant 5000 z procesorem Pentium Pro 200 MHz i 512 KB pamięci podręcznej, po raz pierwszy w historii przekroczył granicę 100 USD/tpmC - wskaźnika określającego stosunek ceny do wydajności. Testy TPC typu C przeprowadzone zostały na nowej platformie w środowisku intranetowym i Windows NT Server 4.0 z zainstalowanym SQL Server 6.5. Wyniki osiągnięte przez ten serwer to: wydajność - 6750 tpmC, a koszt - 89 USD/tpmC.

Zmiana procesora z 166 MHz na 200 MHz spowodowała zwiększenie wydajności serwera o 20%, a koszt jego utrzymania przez pięć lat zmniejszył się o 170 tys. USD. W czerwcu br. Compaq zaprezentował serwer ProLiant z 256 KB pamięci podręcznej. Niedawno pojawiła się wersja z 512 KB pamięci.

Serwer wyposażony jest w kontroler typu SMART-2 Array Compaqa, który umożliwia realizację systemu RAID. Wraz z serwerem Compaq dostarcza także napęd taśmowy zgodny ze standardem DLT, który umożliwia stworzenie w ciągu 5 godz. 200 GB kopii zapasowych plików. Cena nowego serwera Compaqa w Stanach Zjednoczonych wynosi 15 625 USD i dostępny jest on w sprzedaży od początku września (w Polsce od 9.09 br.).

Co serwer może?

Według Intela Pentium Pro, 166 MHz z 512 KB pamięci osiąga wynik 7,11 według współczynnika SPECint95, podczas gdy dla procesora o prędkości 200 MHz i 256 KB pamięci ten współczynnik wynosi 8,2. Intel nie podał jeszcze tych wartości SPECint95 dla układu wykorzystanego w najnowszym serwerze Compaqa - ProLiant 5000.

W przypadku ostatniego testu przekroczenie granicy 100 USD/tpmC spowodowane było nie tylko obniżeniem kosztów serwera, ale także znacznymi redukcjami cenowymi osiągniętymi po stronie systemów klienckich wykorzystywanych w testach TPC-C. Nie należy bowiem zapominać, że w przypadku tych testów liczone są zarówno koszty ponoszone po stronie serwerów, jak i sieci komputerów służących do wprowadzania danych.

W teście tym po stronie klienckiej Compaq wykorzystał zarówno tańsze modele DeskPro 4000, jak i droższe ProSignia. Dotychczas używane były wyłącznie maszyny ProSignia, co dodatkowo podnosiło koszt. Dzięki ostatnim tendencjom spadków cen na komputery PC, a także obniżkom cen Compaqa, wartość całego sprzętu używanego po stronie klienckiej spadła o ok. 100 tys. USD w porównaniu z poprzednimi testami.

Dalsze oszczędności wynikały z rezygnacji z oprogramowania SCO OpenSerwera wykorzystywanego poprzednio przy testach na stacjach klienckich. Instalacja zamiast tego systemu Windows NT Serwera, pojedynczej kopii SQL Serwer Programmers Toolkit oraz Visual C++ Microsoftu pozwoliło obniżyć cenę oprogramowania z 86.945 USD do 5.825 USD.

W przeszłości test przeprowadzano z udziałem Unixa, ponieważ umożliwiał on wykorzystywanie prostych terminali tekstowych, z którymi nie współpracowało Windows NT. Terminale były najtańsze, więc ten sposób starano się obniżyć koszt testów, a co za tym idzie, polepszyć współczynnik ceny do wydajności. Zmiana w zasadach w nowej wersji 3.0 testów TPC-C uświadomiła firmom, że koszt terminali przestał się tak bardzo liczyć w ogólnym koszcie posiadania systemu. Dlatego też coraz więcej firm wykorzystuje do testów komputery klasy PC. Niemniej istnieją pewne ograniczenia w wykorzystaniu PC-tów, np. jeśli część aplikacji pracuje na komputerze klienckim, to uznaje się, że zwiększa ona wydajność systemu, a jej koszt musi być doliczony do całkowitego kosztu testu. Aby tego uniknąć, firmy dawniej wykorzystujące PC-ty do testów łączyły je najczęściej z głównym systemem za pośrednictwem kabla szeregowego.

Nowe metody

Obecność w konfiguracji licencji Microsoft Internet Connector, która umożliwia nie limitowaną liczbę internetowych i intranetowych połączeń typu HTTP/HTML do pojedynczego SQL Serwera, oznacza, że obecnie PC-ty komunikują się z głównym systemem za pośrednictwem "bezpłatnego" połączenia HTML, a nie, jak to było do tej pory - emulacji terminali znakowych.

Konfigurację tego typu po raz pierwszy zaprezentował Intergraph. Wykorzystuje się ją obecnie w systemach klienckich i serwerowych Windows NT zamiast Unixa. Firmy oszczędzają tym samym prawie 80 tys. USD na licencjach za oprogramowanie.

Test nowego serwera Compaqa symulował jednoczesną pracę 60 tys. użytkowników zadających pytania SQL Serverowi za pośrednictwem przeglądarek WWW i Microsoft Internet Information Server 2.0 pracującego na serwerze. Oprócz wyniku bazodanowego test obrazuje także potencjalne możliwości wykorzystania nowej maszyny Compaqa jako serwera intra- lub internetowego.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200