PZU integruje

Po raz pierwszy w historii Grupy PZU wspólna strategia IT stała się interesem wszystkich jej spółek. Ma to pozwolić m.in. na wydzielenie firmy, która będzie zarządzać informatyką w całej grupie ubezpieczeniowej.

Pod koniec 2002 r. Grupa PZU rozpoczęła przygotowania do przetargu, w ramach którego zostanie wyłonione konsorcjum, które przez najbliższe 3, 4 lata będzie informatyzować wszystkie spółki wchodzące w jej skład. Największe potrzeby mają oczywiście dwie najważniejsze - Powszechny Zakład Ubezpieczeń i PZU Życie. Wygranie tego przetargu to łakomy kąsek dla firm teleinformatycznych, gdyż wielkość wydatków na IT w Grupie PZU jest szacowana na kilkaset milionów złotych rocznie, a więc w okresie obowiązywania umowy może wynieść nawet miliard złotych.

Zapytania ofertowe Grupa PZU skierowała do 7 konsorcjów. Na ogłoszenie opublikowane w grudniu 2002 r. w prasie polskiej i zagranicznej odpowiedziało 40 firm. Miało ono dać przedstawicielom grupy ubezpieczeniowej informację o potencjalnych oferentach i ich rozwiązaniach. "Odpowiedziały praktycznie wszystkie liczące się firmy na świecie. Zgłoszenia analizowaliśmy dwa miesiące, aby wybrać mniejszą grupę firm, z którymi będziemy mogli podjąć szczegółową dyskusję" - mówi Włodzimierz Soiński, członek zarządu PZU, koordynator Grupy PZU ds. informatyki, administracji i organizacji. Po trzech latach przerwy wrócił on na stanowisko wiceprezesa odpowiedzialnego w PZU za pion informatyki. Szefował mu w 1995 r., gdy rozstrzygnięto pierwszy przetarg na informatyzację Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń. Wówczas zwyciężył Prokom Software.

Początek w połowie roku

Do 20 lutego br. konsorcja mają przekazać odpowiedź na zapytanie skierowane do nich przez przedstawicieli Grupy PZU. W tym czasie Komitet Sterujący ds. IT - w skład którego wchodzą przedstawiciele wszystkich spółek grupy ubezpieczeniowej - ma zakończyć prace nad szczegółowym zapytaniem ofertowym i kryteriami wyboru oferentów. Przetarg na dostawcę Zintegrowanego Systemu Zarządzania Zasobami Informatycznymi dla Grupy PZU ma być ogłoszony w połowie kwietnia br. Zostaną do niego zaproszone 3, 4 konsorcja. Umowa z jednym z nich ma być podpisana w czerwcu br. "Projekt informatyzacji Grupy PZU potrwa nie krócej niż trzy lata, ale nie dłużej niż cztery" - deklaruje Włodzimierz Soiński.

Przedstawiciele Grupy PZU zarzekają się, że nie chcą kupić nowego systemu, gdyż na poziomie grupy korzystają już z ok. 400 różnych aplikacji, lecz poszukują platformy, za pośrednictwem której będą mogli zarządzać nimi. W ramach tego samego projektu grupa chce także ujednolicić stosowaną platformę sprzętową i narzędziową. Mają być również dokupowane dodatkowe aplikacje, w tym do obsługi ubezpieczeń majątkowych, zarządzania aktywami i finansami (asset management), wspomagania pracy agentów. Potrzeby Grupy PZU obejmują także ujednolicenie sieci WAN, zakup systemów bezpieczeństwa, budowę intranetu. Ma powstać również jednolita sieć telefoniczna.

***

Więcej o informatyzacji PZU piszemy w tygodniku Computerworld nr 7/2003 (data wydania 17 lutego br.)

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200