PWN2OWN: druga edycja konkursu dla hakerów

Organizatorzy konferencji CanSecWest zapowiadają, że w tym roku do wygrania będą nagrody o wartości nawet 20 tys USD. Osoba, która najszybciej dostanie się do zasobów jednego z trzech komputerów otrzyma minimum połowę tej kwoty. W porównaniu z zeszłym rokiem formuła samego konkursu została nieco zmodyfikowana.

Zeszłoroczną edycję wygrali Amerykanie Dino Dai Zovi i Shane Macaulay. W ciągu prawie 12 godzin wykryli oni nieznaną wcześniej lukę w odtwarzaczu QuickTime. Dzięki stworzeniu odpowiedniego exploita udało im się przejąć pełną kontrolę nad, pracującym pod kontrolą systemu Mac OS X 10.4 Tiger, komputerem MacBook Pro.

Tegorocznej edycji konkursu towarzyszą jednak liczne zmiany. Jedną z nich jest skrócenie poszczególnych prób. Jednej osobie przysługiwało będzie tylko 30 minut. Poza tym jury uznało, że honorowane będą tylko włamania przeprowadzone zdalnie i to za pośrednictwem połączenia kablowego. Organizatorzy zapowiadają, że na komputerach zainstalowany będzie system operacyjny Windows Vista Ultimate lub Linux Ubuntu oraz oprogramowanie zewnętrznych firm - m.in. Adobe, Microsoft i Mozilla. Warto wspomnieć, że wśród wymienionych aplikacji zabrakło QuickTime`a.

Do wygrania są nagrody o łącznej wartości co najmniej 20 tys USD. Przewidziano m.in. nagrodę za wykrycie błędów w zainstalowanym na komputerze oprogramowaniu firm trzecich oraz dodatkową gratyfikację za wykrycie najbardziej niebezpiecznego błędu. Możliwe również, że - tak jak w zeszłym roku - nagrodzeni otrzymają komputery, do których uda im się włamać.

Poświęcona bezpieczeństwu konferencja CanSecWest rozpoczyna się już 26 marca. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie konferencji.


TOP 200