PMC - technologia produkcji nieulotnej pamięci

Naukowcy z Arizona State University (pracujący w laboratorium CANi; Center for Applied Nanoionics) opracowali nieulotną pamięć opartą na technologii PMC, która pozwoli w przyszłości produkować napędy USB pracujące dużo efektywniej niż dostępne obecnie napędy wyposażone w pamięć flash.

Technologia (opracowana wspólnie z niemieckim instytutem Jülich Research Centre) o nazwie Programmable Metallisation Cell (PMC) pozwoli budować pamięci, które będą pozbawione wielu wad i ograniczeń towarzyszących produkowanym obecnie pamięciom. Naukowcy twierdzą, że pamięci oparte na technologii PMC są energooszczędne i pracują dużo efektywniej (nawet do kilkuset razy) niż stosowane obecnie pamięci flash i będą mogły być w przyszłości instalowane w cyfrowych kamerach, odtwarzaczach MP3 oraz w notebookach, zwiększając znacznie ich możliwości.

Technologia PMC rozwiązuje problem związany z fizycznym ograniczeniem wynikającym z faktu, iż wraz z coraz większą miniaturyzacją układów pamięci, wydzielają one dużo ciepła, które jest bardzo trudno odprowadzać. Układy takie po prostu przegrzewają się i ulegają po jakimś czasie uszkodzeniom.

Zobacz również:

  • Jedną z metod obrony przed skutkami ataków ransomware może być taśma

Naukowcy z Arizona State University zastosowali w układach PMC nową technikę (nanoionics), dzięki której to nie tylko elektrony przemieszczają się między naładowanymi cząsteczkami (jonami), jak ma to miejsce w tradycyjnej elektronice, ale aktywną rolę w całym procesie odgrywają też same jony. Pozwoliło to zbudować pamięć typu "resistance-based" (wykorzystującą zmiany oporności), w przeciwieństwie do tradycyjnych pamięci typu "charge-based" (wykorzystujących zmiany ładunku elektrycznego). Ważne jest to, że nowa technologia bazuje na konwencjonalnych materiałach używanych obecnie do budowania pamięci, dlatego nie będzie to drogie rozwiązanie.

Pierwsze produkty komercyjne oparte na technologii PMC mogą się pojawić na rynku już za 18 miesięcy. Rozwiązaniem zainteresowało się już wielu producentów pamięci, w tym takie firmy jak Micron, Samsung, Sony i IBM.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200