PLC ruszy w przyszłym roku

STOEN i Ascom chca rozpocząć na początku przyszłego roku świadczenie usług dostępu do Internetu poprzez linie energetyczne.

Podczas wczorajszej konferencji przedstawiciele firm STOEN i Ascom poinformowali o postępach we współpracy w zakresie wdrożenia i komercyjnego udostępnienia technologii Powerline Communications (PLC), umożliwiającej dostęp do Internetu i innych usług, w tym telefonicznych, poprzez sieć energetyczną. "Przeprowadzone w Warszawie testy przebiegają dobrze, dlatego planujemy rozpoczęcie komercyjnego świadczenia usługi na początek przyszłego roku" - stwierdził Stefan Serwiński, wiceprezes Ascom. "To będzie przełom w dostępie do Internetu - przy niedużych nakładach na infrastrukturę, dostęp będzie możliwy do uzyskania prawie wszędzie" - dodał.

Usługa będzie kierowana przede wszystkim do klientów indywidualnych. "Obecnie dostawcy Internetu koncentrują się na pozyskiwaniu klientów biznesowych. Podpisanie takiej umowy jest dla nich korzystniejsze i efektywniejsze. My chcemy skierować swoją ofertę do typowego Kowalskiego, mieszkańców osiedli domów jednorodzinnych, czy bloków" - stwierdził inż. Zdzisław Kalinowski ze STOEN-a.

Technologia PLC wykorzystuje istniejące linie energetyczne. System składa się z dwóch części. Zewnętrzna służy do przesyłania sygnału po linii niskiego napięcia od transformatora do punktu dostępu w budynku. Przy stacji transformatorowej system jest podłączony poprzez kontroler zewnętrzny do telekomunikacyjnej sieci szkieletowej. Wewnątrz budynku znajduje się punkt dostępowy - który doprowadza sygnał do każdego gniazdka w budynku. Całość składa się na pojedynczą komórkę PLC, która może obejmować od 100 do 200 indywidualnych użytkowników. Sygnał wędruje poprzez linie na częstotliwościach w zakresie 1,5 - 12 MHz (pomiędzy transformatorem i kontrolerem zewnętrznym a punktem dostępu w budynku) oraz 12-30 MHz (po sieci wewnątrz budynku). Pozwala to uniknąć zakłóceń w pracy innych urządzeń elektrycznych.

W gruncie rzeczy jednak, poza informacjami o zaletach nowego rozwiązania przedstawiciele obu firm nie przekazali szczegółów dotyczących oferty Internetu z gniazdka. Jak zapewniał Grzegorz Popielarz, członek zarządu STOEN-a, usługi będą konkurencyjne cenowo w stosunku do innych sposobów uzyskania dostępu do Sieci. Jednak, jak wyjaśniał, szczegółowy biznesplan dopiero powstaje. Od ustalonej ceny będzie uzależniona liczba klientów. W Warszawie, gdzie usługa ma być świadczona, STOEN ma 720 tys. klientów. Według szacunków ASCOM, system PLC może być zastosowany w 90% gospodarstw domowych. To oddaje zapewne potencjał tego rynku. System PLC po testach w 17 krajach Europy i Azji, jest komercyjnie udostępniany w siedmiu krajach. Największą siecią użytkowników dysponuje niemiecka RWE, która w Essen dostarcza Internet poprzez 11 komórek PLC do 2000 użytkowników. Testy odbywały się także m.in. w wiosce olimpijskiej w Barcelonie i 73 piętrowym biurowcu w jednym z miast w Singapurze.

Według Zdzisława Kalinowskiego, najbardziej prawdopodobny jest model zryczałtowanego dostępu, bez taryfikacji ruchu. To z kolei przełoży się na jakość połączenia. Przepływność do komórki PCL wynosi aktualnie ponad 2 Mb/s, z kolei to pasmo jest dzielone pomiędzy poszczególnych użytkowników. Jak wspominali sami przedstawiciele STOEN-a, uczestniczący w eksperymencie użytkownicy z jednego z warszawskich osiedli "już przegrzewają sieć".

"Nadal jednak będzie to rozwiązanie konkurencyjne wobec np. oferty firm oferujących dostęp poprzez sieci telewizji kablowej, porównując stosunek ceny do jakości usługi" - zapewnia Zdzisław Kalinowski. W przyszłości zresztą pasmo ma zostać poszerzone - do 10 Mbit/s i potem 20 Mbit/s, dzięki poszerzeniu zakresu częstotliwości.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200