PLC: nic z tego nie będzie?

W warstwie fizycznej w zależności od producenta wykorzystuje się różne typy modulacji: GMSK, QPSK, OFDM, CDMA-DS (Code Division Multiple Access - Direct Sequence), CDMA-FH (Code Division Multiple Access - Frequency Hopping) czy kody tonowe.

W warstwie łącza danych, odpowiedzialnej za formowanie sygnałów binarnych w ramki, informacja jest poddawana operacjom kodowania (korekcyjnego, liniowego), szyfrowania i przeplotu. Działania te mają na celu zabezpieczenie strumienia informacji przed podsłuchem i błędami. Za bezkolizyjny transfer ramek w medium są odpowiedzialne techniki: TDMA, CDMA, FDMA czy znana chociażby z Ethernetu technika CSMA/CD (Carrier Sense Multiple Access/Collision Detection).

Rozwiązanie firmy Ascom

PLC: nic z tego nie będzie?

System dwustopniowy PLC firmy Ascom

Obok znajduje się specyfikacja urządzeń systemu dwustopniowego firmy Ascom. Nie podano informacji na temat urządzeń autorstwa Main.net, którego sprzęt jest instalowany w kraju. Firma Pattern Communications, która dostarcza produkty izraelskiego producenta, nie podaje danych, dotyczących specyfikacji technicznej, powołując się na klauzulę tajności. Również producent nie udziela żadnych informacji (http://www.mainnet-plc.com ).

Ascom poszczególne stopnie systemu PLC nazywa zewnątrzbudynkowym i wewnątrzbudynkowym, a kompleksowy dwustopniowy system - pojedynczą komórką PLC. Poszczególne elementy systemu Ascom to:

  • kontroler zewnętrzny (Outdoor Master OM), czyli stacja bazowa: kontroluje pracę systemu zewnętrznego i łączy komórkę PLC z siecią szkieletową;

  • punkt dostępu (Outdoor Access Point OAP), czyli stacja pośrednicząca: łączy systemy zewnętrzny i wewnętrzny;

  • adapter wewnętrzny (Indoor Adapter IA), czyli moduł komunikacyjny: element umożliwiający użytkownikowi podłączenie się do systemu wewnętrznego;

  • adapter zewnętrzny (Outdoor Adapter OA), czyli element systemu jednostopniowego: pozwala na bezpośredni dostęp abonenta do OM.
Aby zapewnić niezbędną ochronę treści przed niepowołanym odczytem (pamiętajmy, że sieć energetyczna to medium współdzielone), system firmy Ascom używa technologii VLAN opartej na normie IEEE 802.1Q, która separuje poszczególne strumienie danych od każdego użytkownika. Ochronę przed podsłuchem zapewnia algorytm RC4 zespolony z wymianą kluczy wg algorytmu Diffie-Hellmana.

System Ascom PLC funkcjonuje w paśmie częstotliwości od 1,6 do 30 MHz. Aby osiągnąć maksymalną przepływność danych, sygnały na trzech nośnych są umiejscawiane dynamicznie i przesyłane równocześnie. W każdym z pasm prędkość transmisji danych waha się w granicach 750-1500 kb/s, co daje sumaryczną prędkość 2,25-4,5 Mb/s. Można również na stałe przypisać działającemu systemowi jedną nośną, co pozwala na obniżenie kosztów instalowanego sprzętu.

Polskie instalacje

PLC: nic z tego nie będzie?

Stan obecny PLC w Polsce

W Polsce instalacją urządzeń PLC zajmują się jedynie dwie firmy: Pattern Communications, polsko-amerykańska spółka, która instaluje sprzęt izraelskiej firmy Main.net, oraz Ascom, szwajcarski producent sprzętu telekomunikacyjnego. Przez pewien czas obie firmy starały się wspierać w procesie wdrożenia, czego dowodem jest instalacja sprzętu testowego obu firm w Płockim Zakładzie Energetycznym. Obecnie firmy działają oddzielnie. Warto dodać, iż Nortel Networks planował instalowanie swoich urządzeń w Polsce, lecz tego nie zrealizował.

Aby poznać faktyczny stan wdrożeń, skontaktowaliśmy się ze wszystkimi 33. krajowymi zakładami energetycznymi. Rozmowy przeprowadzono w lipcu i sierpniu 2002 r. oraz w kwietniu br. Rysunek przedstawia szczegółowo wyniki badań.

Obecnie łączna liczba wszystkich użytkowników PLC nie przekracza 100 (są to dane orientacyjne). Porównywanie liczebności użytkowników PLC z liczbą użytkowników innych systemów dostępowych nie ma podstaw statystycznych. Należy pamiętać, iż mamy do czynienia wyłącznie z użytkownikami testowymi, których liczba ulega ciągłym fluktuacjom.


TOP 200