PL.ID na razie nie będzie, ale komputery dla gmin już kupiono

MSWiA ogłosiło że przesuwa termin wprowadzenia w życie nowych dowodów osobistych na 1 stycznia 2013 r. Wcześniej zdążyło jednak dostarczyć do gmin sprzęt potrzebny do wydawania nowych dowodów. Po dwóch latach od dostawy trzeba pewnie będzie go wymienić...

Z powodu przedłużającego się postępowania przetargowego na dostawę blankietów dla nowych dowodów osobistych Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przesunęło termin wprowadzenia ich w życie o 1,5 roku. Tymczasem pod koniec 2010 r. Zakład Systemów Komputerowych ZSK i ACTION dostarczyły do gmin sprzęt potrzebny do wydawania nowych dowodów osobistych, w tym: 6 328 zestawów komputerowych; 4 370 czytników kart inteligentnych z tzw. PINPad; 12 252 czytników kart inteligentnych.

Przed rozpoczęciem obsługi nowych dowodów do urzędów gmin miały zostać dostarczone także urządzenia sieciowe i serwery pozwalające na bezpieczną komunikację z systemem MSWiA obsługującym dowody, a w przyszłości także innymi zasobami informacji utrzymywanymi przez centralne organy administracji. Opisane dostawy miały być elementem procesu wdrożenia w urzędach aplikacji ZMOKU (Zintegrowany Moduł Obsługi Końcowego Użytkownika), która miała ułatwić prace urzędników związane z wydawaniem nowych dowodów osobistych, prowadzeniem ewidencji ludności oraz funkcjonowaniem urzędów stanu cywilnego.

Jak jeszcze w grudniu 2010 r. zapowiadało MSWiA, nowe dowody osobiste miały być bardziej bezpieczne, umożliwiające elektroniczny kontakt z urzędami, wzbogacone o chip z miejscem na kwalifikowany podpis elektroniczny. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zaproponowało nawet wzór nowego dokumentu tożsamości (poniżej). O jego ostatecznym wyglądzie zadecydować mieli członkowie Rady Ministrów.

PL.ID na razie nie będzie, ale komputery dla gmin już kupiono

Wzór nowego dowodu osobistego

Od 1 lipca 2011 r. zmienić się miała zawartość dowodu osobistego - oprócz części graficznej zostać miała w nim zamieszczona warstwa elektroniczna, która miała znacznie zwiększyć poziom ochrony tego dokumentu przed fałszerstwami i poszerzyć jego funkcjonalność. Wszystkie informacje w warstwie graficznej dowodu osobistego (umieszczone na awersie i rewersie) miały zostać zapisane także na elektronicznym nośniku danych w dokumencie. Dodatkowo znaleźć się tam miały dane służące do składania podpisu osobistego - e-podpisu który w elektronicznych kontaktach z urzędami miał być równoważny ze złożeniem własnoręcznego podpisu. Wprowadzenie warstwy elektronicznej dowodu osobistego pozwolić miało również na elektroniczne potwierdzenie autentyczności dokumentu (np. w urzędzie, banku).

W odróżnieniu od obowiązującego obecnie wzoru dowodu osobistego, nowy dokument miał nie zawierać rysopisu, adresu zameldowania oraz wzoru graficznego podpisu posiadacza dokumentu. Do dowodu miała zaś zostać wprowadzona informacja o obywatelstwie polskim.

Nasi czytelnicy dość ostro komentują ostatnie poczytania MSWiA: "Zdaje się, że zasadniczym problem naszej administracji państwowej jest fakt, że można opowiadać dowolne głupoty, wydawać ogromne pieniądze na niekończące się projekty i NIKT NIGDY NIE PONOSI ZA TO KONSEKWENCJI. Co dalej będzie z PL.ID? Komputery za dwa lata pójdą na złom? Kupi się nowe. A ZMOKU? Zrobi się nową, co z tego, że ustawa o EL się zmienia, a zmiany USC wywalą do góry nogami PL.ID! A dowody rejestracyjne - ależ proszę bardzo, mamy super pomysł jak je wydawać! Co prawda CEPiK może zbytnio nie działa, ale w 2-letnim okresie przejściowym wydamy papierowe zaświadczenia obywatelom. Przez ePUAP oczywiście. To taka platforma, która prawie działa. W razie problemów prosimy dzwonić do skutku na 112".

Cała dyskusja na blogu redakcji Computerworld - Bywalec.

Aktualizacja: 14 kwietnia 2011 16:33

Otrzymaliśmy informację od MSWiA na temat dostaw sprzętu do gmin. Komputery i czytniki kart inteligentnych otrzymała każda z gmin. Około połowy 2011 r. - w ramach dodatkowej dostawy - 71 gmin otrzyma jeszcze komputery. "Nasze plany przewidują możliwość obsługi obecnego dowodu osobistego z wykorzystaniem infrastruktury zrealizowanej w ramach projektu pl.ID, w tym Zintegrowanego Systemu Obsługi Końcowego Użytkownika" - mówią przedstawiciele resortu. "Zakłada się, że gminy stopniowo będą przechodziły do pracy w nowym systemie. Zapewni to możliwość właściwego przygotowania środowiska technicznego i przeszkolenia użytkowników do pracy w docelowym systemie ZMOKU. Stopniowe przejście gmin na nowy system zapewni właściwe wykorzystanie dostarczonego już sprzętu" - przekonują.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200