PKP i Telia IC będą wspólnie oferować usługi międzynarodowej transmisji danych

Firmy uruchomiły pierwszą w Polsce sieć DWDM, powstałą z wykorzystaniem infrastruktury zarządzanej przez PKP i zagranicznych łączy należących do Telia IC.

PKP i Telia International Carrier podpisały międzyoperatorską umowę, dotyczącą świadczenia usług transmisji danych. Na bazie zarządzanej przez PKP sieci szkieletowej oraz zagranicznych łączy należących do Telia IC firmy będą wspólnie oferować usługi międzynarodowej transmisji danych dla operatorów telekomunikacyjnych i internetowych.

Obie firmy będą wspólnie proponować usługi transmisji danych, lecz podział przychodów będzie zależny od tego, do którego z podmiotów zwróci się klient końcowy. "Od chwili uruchomienia, z nowej usługi zdecydowało się korzystać już pięciu działających w Polsce dostawców" - mówi Michał Szustak, dyrektor ds. marketingu w Telia IC. Sieć PKP została przystosowana do pracy w technologii DWDM i połączona z siecią Viking Network. Dostawcą sprzętu do transmisji DWDM był Alcatel. Połączenie na odcinku Warszawa-Łódź-Poznań-Berlin-Frankfurt oferuje przepustowość 2,5 Gb/s w każdym z kanałów. W przyszłości łącze ma osiągnąć przepustowość 64 x 10 Gb/s.

Zobacz również:

  • Wirusy na Androida - popularne i niebezpieczne zagrożenia
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200