PIIT: prawo zostaje w tyle za technologią

Najbliższe lata przyniosą dynamiczny rozwój telewizji mobilnej, zaś zbudowanie nowoczesnego systemu legislacyjnego może mieć kluczowe znaczenie dla zwiększenia tempa rozwoju mediów w Polsce - to dwa najważniejsze wnioski z konferencji Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Według ekspertów konieczne moga być zasadnicze zmiany prawne.

W piątek (8 lutego) odbyła się konferencja PIIT poświęcona legislacyjnym i regulacyjnym potrzebom związanym z błyskawicznym rozwojem nowych technologii i nowych mediów, który tworzy zupełnie nową rzeczywistość prawną dotyczącą zarówno spraw technologicznych jak i prawa autorskiego. Eksperci PIIT, UKE, KRRiT dyskutowali wraz z prawnikami m.in. nad nową treścią dyrektywy o usługach audiowizualnych, która ma regulować prawnie przekazy za pomocą nowego medium jakim jest telewizja mobilna. "Konferencja pokazała, że telewizja mobilna to nowa wartość, jaka powstaje na styku trzech różnych gruntów prawnych: prawa telekomunikacyjnego, prawa mediów i prawa autorskiego" - podsumował Aleksander Frydrych wiceprezes PIIT. "Trudno zdefiniować dziś czym telewizja mobilna jest a czym nie jest" - dodał.

Zastanawiano się także m.in. nad tym, czy przekaz audiowizualny oglądany z ekranu telefonu komórkowego powinien być traktowany jako audycja. Jeżeli tak, to zgodnie z polskim prawem powinien podlegać ustawie o radiofonii i telewizji i zapisanej w niej zasadzie reemisji. Zasada ta narzuca na operatorów obowiązek retransmisji 7 istniejących programów telewizyjnych. To z kolei zajęłoby większą część pasma dostępnego dla telewizji mobilnej. Niestety wydaje się, że wraz ze wzrostem tempa rozwoju nowych technik transmisji podobne dylematy mogą pojawiać się coraz częściej.

Zobacz również:

  • Raport PIIT: Polacy chcą korzystać z sieci komórkowych 5G i 6G
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200