PHP dla mas

Wczoraj, na konferencji Zend/PHP Conference & Expo, firma Zend Technologies przedstawiła projekt PHP Collaboration Project. Jest to open-source'owa inicjatywa mająca na celu dostarczenie społeczności PHP standardowego narzędzia do tworzenia i uruchamiania aplikacji oraz szkieletu ułatwiającego ich budowanie.

Pierwszym zadaniem, jakie postawiła sobie firma Zend jest stworzenie Zend PHP Framework, czyli szkieletu, który ustandaryzuje i w znacznym stopniu uprości proces tworzenia aplikacji w PHP. Ma on być oczywiście otwarty i udostępniany na zasadach 'przyjaznej dla użytkowników' licencji. Celem firmy jest, aby stanowił on podwaliny dla aplikacji webowych następnej generacji.

Oprócz tego firma dołącza do Fundacji Eclipse jako strategiczny deweloper i chce przewodniczyć projektowi stworzenia na bazie platformy Eclipse środowiska do tworzenia aplikacji PHP. Firma zyska tym samym solidne podstawy do jego budowy, natomiast wszyscy użytkownicy PHP otrzymają do rąk solidne narzędzie do projektowania i uruchamiania swoich aplikacji.

Zobacz również:

  • Python na szczycie indeksu języków Tiobe
  • 12 darmowych narzędzi do projektowania, tworzenia i testowania interfejsów API

Doron Gerstel z Zend Technologies twierdzi, że sam fakt, iż ponad 40% aplikacji webowych działa na PHP, dowodzi, że język ten z powodzeniem może być używany nawet do zastosowań przemysłowych. A teraz otwarty szkielet aplikacji PHP oraz zintegrowane środowisko programistyczne do ich tworzenia, oparte na platformie Eclipse, w połączeniu z łatwością używania PHP, na nowo zdefiniują standard ich tworzenia i uruchamiania.

W projekcie będą uczestniczyć zarówno klienci i partnerzy firmy Zend, a wśród nich na przykład IBM, Oracle, MySQL czy Intel, a także cała społeczność open-source używająca PHP.

Więcej informacji Zend.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200