PE przegłosował rezolucję „Right to repair”

Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu ważną rezolucję, która powinna zainteresować użytkowników urządzeń elektronicznych, takich jak smartfony, tablety czy laptopy. Stwierdza ona, że powinni oni mieć prawo naprawiania tych wszystkich urządzeń nie korzystając z usług firm, które je wyprodukowały.

Unia Europejska

Za rezolucją „Right to repair” głosowała zdecydowana większość parlamentu, bo 395 europosłów. Przeciw było 94 europosłów, a wstrzymało się 207. Należy pamiętać, że parlament nie uchwalił w tym przypadku żadnego prawa, a przyjął jedynie wstępną rekomendację, którą przedkłada Komisji Europejskiej, zobowiązując ją tym samym wypracowania konkretnych już uregulowań prawnych, które po zaakceptowaniu będą obowiązywać we wszystkich krajach UE.

W rezolucji PE wzywa Komisję Europejską do opracowania i wprowadzenia w życie jasnych reguł, dzięki którym konsumenci będą mogli już z momencie zakupu urządzenia dowiedzieć się jakie przysługują im prawa wtedy, gdy sprzęt zepsuje się.

Zobacz również:

PE stwierdza w rezolucji, że pomimo istnienia wyraźnych podziałów politycznych między różnymi frakcjami oraz na lewicę i prawicę, w tej kwestii nie powinno być żadnych podziałów. Argument ten trafił chyba do europosłów, skoro przeciw były tylko 94 głosy. Szkoda tylko, że wstrzymała się ponad 200.

Przeprowadzone niedawno przez jedną a agend UE badanie pokazało, że 77% konsumentów uważa iż uszkodzone urządzenie powinno się naprawiać, a nie od razu wymieniać na nowe. Nieco więcej, bo 79% uważa, że producenci powinni być prawnie zobowiązani do naprawiania uszkodzonych urządzeń, a nie utylizować je.


TOP 200