PDF w zagrożeniu

Okazuje się, że pliki zapisane w tym popularnym formacie, również mogą być nośnikami wirusów.

Dotychczas powszechnie uważano, że pliki PDF nie są zagrożone infekcjami wirusów. W bieżącym tygodniu pojawiły się jednak doniesienia o pierwszym wirusie dystrybuującym się za pośrednictwem dokumentów tego formatu. VBS/PeachyPDF jest rozsyłany w załączonym do wiadomości elektronicznej pliku PDF. Po jego otwarciu, ukazuje się zestaw kilkuset miniaturowych obrazków przedstawiających... pewne części ludzkiego ciała. Odpowiedni komunikat zachęca użytkownika do odszukania i wskazania jednego wyróżniającego się elementu (obrazka). Dokument zawiera też osobną ikonę, po której kliknięciu ma się natychmiast ukazywać rozwiązanie "zagadki". Skorzystanie z tej opcji aktywuje wirusa i infekuje system.

W zarażonym systemie VBS/PeachyPDF analizuje zawartość wszystkich folderów MS Outlook, wybiera pierwsze adresy z książki adresowej i rozsyła się raz z każdego zaatakowanego komputera. Autor wirusa jak na razie nie zawarł w nim żadnych destrukcyjnych mechanizmów, jego działanie polega jedynie na samoczynnym rozsyłaniu się.

Zobacz również:

  • Wirusy na Androida - popularne i niebezpieczne zagrożenia

Producenci systemów antywirusowych zapowiedzieli natychmiastowe uaktualnienie oferowanego oprogramowania. Wirus już obecnie wykrywany i neutralizowany przez aplikacje hiszpańskiej firmy Panda Software czy też popularny Norton Antyvirus. Pod koniec bieżącego tygodnia i na początku przyszłego mają pojawić się uaktualnienia do produktów innych firm.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200