PDF do lamusa?

Opracowany przez Adobe standard elektronicznych dokomentów zyskał konkurenta w postaci formatu DWF firmy Autodesk. Do tej dwójki być może dołączy również Macromedia z rozwiązaniem o nazwie FlashPaper.

Autodesk od kilku lat prowadzi prace nad standardem DWF (Design Web Format). Umożliwia on zapis skomplikowanych wieloarkuszowych dokumentów technicznych w plikach cechujących się niewielką objętością. Kampania marketingowa Autodesk w głównej mierze zorientowana jest na środowisko inżynierów oraz architektów. DWF o wiele lepiej radzi sobie z bardziej skomplikowanymi danymi projektowymi oraz z ich wymianą pomiędzy użytkownikami. Te dane wymagają czasami zaprezentowania w trzech wymiarach, co może stanowić poważne wyzwanie dla formatu PDF. Udostępnienie najnowszego formatu DWF 6 użytkownikom i twórcom oprogramowania pracującym w środowisku Mac OS X, może świadczyć o jego intensywnej ekspansji. Do oglądania plików DWF firma oferuje darmową aplikację Autodesk Express Viewer.

Z drugiej strony z ciekawą propozycją występuje Macromedia. Rozwiązanie oferowane przez twórców technologii Flash nosi nazwę FlashPaper. Pozwala na przekonwertowanie dowolnego dokumentu na standard Flash możliwy do odczytania i wydrukowania wprost ze strony internetowej. Jedyne czego będziemy potrzebować to darmowy odtwarzacz Flash Player. W przeciwieństwie do formatu PDF, FlashPapera nie możemy zapisywać na dysku lub przesyłać mailem. Jego przeznaczenie pozostaje zatem czysto internetowe.

Adobe broni się jednak dzielnie. Najnowsza wersja Acrobata Professional – aplikacji do tworzenia dokumentów w formacie PDF jest już kompatybilna z produktem Autodesku - AutoCADem. Przedstawiciele firmy podkreślają, iż PDF jako format dokumentów elektronicznych ma jeszcze wiele do zaproponowania. Nie wydaje się aby szybko stracił swoją ugruntowaną pozycję na rzecz konkurencyjnych rozwiązań.

Więcej informacji o DWF:http://www.autodesk.com

Więcej informacji o FlashPaper: http://www.macromedia.com/software/contribute/productinfo/flashpaper


TOP 200