PCMCIA - trudny ''poród'' standardu

Badania rynku wykazują, że blisko 86% sprzedanych w tym roku systemów przenośnych wyposażonych jest w gniazda na karty PCMCIA, a użytkownicy wydadzą ok. 7 mln USD na kupno kart tego standardu.

Badania rynku wykazują, że blisko 86% sprzedanych w tym roku systemów przenośnych wyposażonych jest w gniazda na karty PCMCIA, a użytkownicy wydadzą ok. 7 mln USD na kupno kart tego standardu.

Nie wiadomo jeszcze czy tak bardzo promowane przez organizację PCMCIA (Personal Computer Memory Card International Association) karty zostaną w pełni zaakceptowane przez użytkowników. Wydaje się jednak, że nie ma obecnie alternatywnego rozwiązania i karty PCMCIA znajdą swoje stałe miejsce w komputerowych systemach przenośnych.

Pomimo tego, że karty te zostały bardzo dobrze przyjęte przez rynek, to jednak nie istnieje obecnie standard PCMCIA. Nie jest to jak na razie , który można stosować w każdym systemie komputerowym, tak jak ma to miejsce w przypadku dyskietek. Standard musi być jeszcze udoskonalony i dopracowany, zanim stanie się systemem akceptowanym przez szerokie rzesze użytkowników.

Specjaliści twierdzą, że szansą dla standardu PCMCIA jest wprowadzenie pełnej zgodności z przyjaznym dla użytkownika interfejsem Plug-and-Play (zainstaluj i używaj). Oprócz tego, sterowniki kart PCMCIA nie są obecnie kompatybilne i praktycznie każda firma oferuje swoje własne rozwiązania. Są one też zbyt "pamięciożerne", co bardzo utrudnia proces konfigurowania systemu. Zniechęca to wiele firm do wyposażania swoich wyrobów w gniazda tego standardu. I tak np. Xerox zdecydował się ostatnio na zastąpienie sieciowego PCMCIA zwykłą zewnętrzną kartą Ethernet.

Większość systemów wyposażonych jest zazwyczaj w dwa gniazda PCMCIA typu II. Są one wbudowane jedno nad drugim, tak że mogą akceptować jedną kartę typu III. Niektórzy producenci zaczęli więc budować uniwersalne karty, co jeszcze bardziej skomplikowało proces konfigurowania systemu.

W opinii wielu użytkowników karty pamięci PCMCIA są zbyt drogie, chociaż cenią oni sobie pagery czy dyski twarde współpracujące z gniazdem typu III. Na rynku pojawia się ostatnio wiele nowych kart - karty dźwiękowe, karty VGA i modemy bezprzewodowe.

Być może momentem przełomowym będzie wprowadzenie na rynek kart typu Berlin. Jest to nowa wersja standardu PCMCIA, a pierwsze karty mają być dostępne w III kw. br. W wersji Berlin karty charakteryzować się będą takimi parametrami jak: zasilanie napięciem 3.3 V (mniejszy pobór mocy i dłuższy czas pracy bez doładowywania akumulatora); zgodność ze specyfikacją CIS - Card Information Structure (być może doprowadzi to wreszcie do pełnej kompatybilności systemów); współpraca z 32-bitową magistralą danych (bardzo ważne przy uruchamianiu aplikacji multimedialnych).

Ostanie słowo należeć będzie jednak bez wątpienia do użytkowników, którzy zadecydują czy karty standardu Berlin są tym rozwiązaniem, które spełnia w pełni ich oczekiwania. I to dopiero skłoni większość producentów do wbudowywania w projektowane przez siebie systemy gniazd i sterowników wspierających standard PCMCIA - Berlin.


TOP 200