PCIe 6.0 oraz 7.0 opóźnione

Rynek dopiero popularyzuje PCIe 5.0, ale prace nad PCIe 6.0 i 7.0 trwają na dobre. WIemy jednak, że potrwają dłużej, niż pierwotnie planowano.

PCI Special Interest Group (PCI-SIG) - organizacja odpowiedzialna za tworzenie standardów PCIe, przedstawiła niedawno aktualizację dotyczącą rozwoju przyszłych protokołów PCIe. Aktualnie trwają prace nad standardami PCIe 6.0 oraz 7.0. Z najnowszych informacji przekazanych przez PCI-SIG wynika, że potrwają one trochę dłużej, niż pierwotnie zakładano.

Złącza PCIe na płycie głównej komputera stacjonarnego
Źródło: hp.com

Złącza PCIe na płycie głównej komputera stacjonarnego

Źródło: hp.com

Pomimo planowanych opóźnień PCI-SIG informuje, że postęp utrzymuje się na zakładanym poziomie, co poskutkowało opublikowaniem wstępnych specyfikacji 0.5 dla PCIe 7.0.

Zobacz również:

  • JEDEC kończy prace nad standardem HBM4

Ostateczne specyfikacje dla PCIe 6.0 zostały opublikowane na początku 2022 roku. W 2023 roku PCI-SIG opublikowało wersję 0.3 projektu specyfikacji dla PCIe 7.0, wraz z przewidywanym harmonogramem uruchomienia programów zgodności dla 6.0 i 7.0, a więc momentu, w których oba standardy wyjdą z fazy teoretycznej do fazy praktycznej - wdrożenia na rynek wraz z pierwszymi kompatybilnymi produktami.

Pierwotnie sprzęt obsługujący PCIe 6.0 miał początkowo wejść na rynki korporacyjne w marcu tego roku, a PCIe 7.0 w 2027 roku. Jednak niedawna prezentacja obejmująca wydanie specyfikacji wersji 0.5 dla PCIe 7.0 spowodowała przesunięcie harmonogramu.

Obecnie, wstępny program testów na żywo dla PCIe 6.0 ma rozpocząć się w drugim kwartale 2024 roku (który kończy się w tym miesiącu), a uruchomienie produkcji pierwszych produktów zaplanowano na 2025 rok. Ostateczne specyfikacje dla PCIe 7.0 są nadal planowane na wprowadzenie na rynek w 2025 roku, ale program testów zgodności na żywo został opóźniony do 2028 roku.

Aktualnie rynek korzysta z dobrodziejstw standardu PCIe 5.0, który staje się coraz popularniejszy stopniowo zastępując PCIe 4.0.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200