PCI-Express

W serwerach królowały do tej pory systemy I/O oparte na technologiach (magistrale danych) PCI i PCI-X. Są to magistrale mające architekturę równoległą, które osiągnęły już szczyt swoich możliwości. Dlatego Intel, Dell, HP, IBM, Microsoft i inne firmy opracowały magistralę danych opartą na architekturze szeregowej, nadając jej nazwę PCI-Express.

Magistrala PCI-Expres pracuje wydajniej niż standardowa magistrala PCI, dlatego serwer wymienia dane ze światem zewnętrznym o wiele szybciej. Jeśli w serwerze dysponującym dyskami twardymi SSSI zainstalujemy interfejs sieciowy Ethernet 10 Gb/s, ale pozostawimy w nim magistralę PCI-X, to możemy być pewni, że to ona stanowić będzie wąskie gardło. Sytuacja poprawi się radykalnie dopiero wtedy, gdy w miejsce magistrali PC-X pojawi się magistrala PCI-Express.

Rys historyczny

1992. Intel prezentuje technologię PCI (Peripheral Component Interconnect), która wykorzystuje zegar 33 MHz. Magistrala ma szerokość 64 bitów i przepustowość 266 MB/s.

1994. Powstaje przymierze PCI-Sig, do którego wstępuje wiele firm, w tym Intel, IBM, Compaq, Dell i Microsoft.

1995. Prezentacja standardu PCI 2.1 (64 bity, 66 MHz, 533 MB/s).

1996. Prezentacja standardu PCI 2.2.

1999. Prezentacja standardu PCI-X 1.0 (133 MHz, 1 GB/s).

2001. Compaq, Dell, IBM, Intel i Microsoft ogłaszają, że przystępują do prac nad architekturą 3G I/O, nadając jej nazwę kodową Arapahoe.

Luty 2002. Prezentacja standardu PCI-X 2.0 (4 GB/s).

Kwiecień 2002. Prezentacja standardu PCI-Express (poprzednio 3GIO). Połączenie ma architekturę szeregową (2,5 GHz, 2 GB/s w każdym kierunku). Magistrala może zawierać do 16 dwukierunkowych połączeń.

Wrzesień 2003. Dell i Intel powołują do życia organizację PCI-Express IT Network, która ma za zadanie wspierać nową technologię.

Lipiec 2004. Intel wprowadza na rynek produkt noszący nazwę Lindenhurst - swój pierwszy chipset wspierający technologię PCI-Express.

Jesień 2004. Kilku dostawców serwerów, w tym HP i Dell, wprowadza do swoich ofert serwery wyposażone w magistralę PCI-Express.

PCI-Express zapewnia każdemu urządzeniu jego własną magistralę. Jest to dedykowane połączenie składające się z dwóch ścieżek - ścieżki odbierającej dane i ścieżki wysyłającej dane, każda wykorzystująca częstotliwość 2,5 GHz. Przepustowość magistrali PCI-Express można zwiększać, dodając kolejne połączenia. Obecnie dostępne są magistrale PCI-Express w konfiguracji x1, x4, x8 i x16 połączeń. Serwer wyposażony w gniazdo PCI-Express x16 wymienia dane ze światem zewnętrznym z szybkością 80 Gb/s. Dla porównania, gniazdo PCI-X w najwydajniejszej konfiguracji oferuje przepustowość 32 Gb/s.

Serwery wyposażone w magistralę PCI-Express wspierają też starsze karty wyposażone w złącza PCI i PCI-X. Ważne jest to, że technologia PCI-Express zapewnia wsteczną zgodność z większością oprogramowania, co oznacza, że sterowniki nie muszą być ponownie pisane.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200