PC wracają do łask?

Po nieudanej transakcji z Acerem, Siemens znowu chce się liczyć na rynku komputerów PC.

Po nieudanej transakcji z Acerem, Siemens znowu chce się liczyć na rynku komputerów PC.

Negocjacje Siemensa z Acerem w sprawie sprzedaży zakładów w Augsburgu produkujących komputery nie powiodły się. Mimo podpisania przed kilkoma miesiącami listu intencyjnego, Tajwańczycy nie przejmą od największego europejskiego koncernu informatycznego jego najsłabiej rozwijającego się w ostatnich latach działu. Menedżerowie Siemensa zmienili więc plany i nie tylko zamierzają utrzymać, ale nawet zwiększyć produkcję komputerów osobistych.

Komputer dla każdego

Rocznie największy w Europie producent wytwarza ok. 1,4 mln komputerów. Przedstawiciele Siemensa mówią o zainteresowaniu również rynkiem konsumenckim, ale raczej nie należy oczekiwać, że w sprzedaży pojawią się modele komputerów PC Siemensa o cenach konkurencyjnych w stosunku do sprzętu oferowanego przez innych znanych producentów. W efekcie prawdopodobnie niemiecki rynek korporacyjny pozostanie największym odbiorcą komputerów tej firmy.

Ponieważ moce produkcyjne fabryki w Augsburgu są obecnie wykorzystane tylko w ok. 60%, Siemens prowadzi negocjacje dotyczące zawarcia porozumień OEM na wytwarzanie komputerów dla innych dostawców. Mimo tych deklaracji, najpoważniejszy niemiecki tygodnik ComputerWoche przypomina, że jeszcze niedawno szef koncernu zapowiadał dalsze poszukiwanie kupca.

Integracja mainframe z PC

Najważniejszymi produktami firmy będą jednak serwery - intelowskie, uniksowe oraz komputery mainframe. W planach na kilka najbliższych lat Siemens przewiduje integrację tych trzech platform, najprawdopodobniej na bazie procesorów o intelowskiej architekturze IA-64. Już teraz firma zapowiada stopniowe wycofanie się z wykorzystywania układów MIPS, a także rezygnację z rozwijania własnego systemu uniksowego Reliant Unix. Nie oznacza to jednak całkowitej rezygnacji z Unixa - Siemens zawarł umowę z Sun Microsystems dotyczącą wykorzystania, a także współpracy w rozwijaniu systemu Solaris.

Największą szansę Siemens widzi w integracji różnych platform. Firma opracowała systemy umożliwiające integrację platform uniksowej i mainframe, a przewiduje, że za kilka lat będzie oferować jeden system, który "wchłonie" również obecne serwery dla Windows NT.

Sprzyjać temu ma m.in. szybki wzrost wydajności serwerów z procesorami intelowskimi - Siemens opracował własne zestawy układów (chipset) i architekturę komputerów umożliwiającą łatwy upgrade serwerów Primergy z 4 procesorami Xeon do systemów 8-procesorowych. Jak zapowiada Joseph Reger, dyrektor w Siemens Computer Systems Division, płyty główne dla komputerów z 8 układami Xeon mają się pojawić na rynku na początku 1999 roku.


TOP 200