PC w rękach administratora

Windows będą zawierały narzędzia do zarządzania sieciamii, w których pracują NetPC.

Windows będą zawierały narzędzia do zarządzania sieciamii, w których pracują NetPC.

Grupa firm skupiona wokół Microsoftu i Intela zapowiada w I połowie 1997 r. rozprowadzenie wśród użytkowników wersji testowych urządzenia zapewniającego dostęp do Internetu i intranetu. Gotowa specyfikacja otwartego rozwiązania o nazwie NetPC będzie udostępniona prawdopodobnie w IV kw. br., a pierwsze komercyjne produkty pojawią się na rynku na początku 1997 r.

System operacyjny, aplikacje i pliki będą wgrywane z serwera i na nim przechowywane. Dysk twardy NetPC służyć ma tylko do bieżącej obsługi plików i uruchamiania aplikacji. NetPC nie będzie posiadać gniazd rozszerzeń. Zarządzanie komputerami typu NetPC znajdzie się zatem wyłącznie w rękach administratorów sieci.

Scentralizowana administracja

Microsoft przejął część argumentów Oracle'a, twórcy koncepcji komputerów sieciowych, zwłaszcza dotyczących obniżenia kosztów zarządzania sieciami. Firma Billa Gatesa zaproponowała nową inicjatywę - Zero Administration, która ma przynieść automatyzację niektórych procedur administracyjnych, dostępną w kolejnych wersjach systemów operacyjnych tej firmy.

Microsoft zamierza udostępnić administratorom sieci możliwość sprawowania całkowitej kontroli nad sprzętem końcowego użytkownika systemu (Central Administration Lockdown) i ograniczenie zmian konfiguracji poszczególnych komputerów. Dzięki temu zapewniony zostanie wyższy poziom bezpieczeństwa i stabilności systemu.

Kolejną funkcją dla użytkowników NetPC będzie Automatic Desktop - automatyczne uaktualnianie systemu operacyjnego, sterowników i aplikacji z serwera, sieci intranet czy Internet po uruchomieniu sprzętu. Dzięki pełnej centralizacji wszystkie dane pochodzące od użytkownika będą automatycznie gromadzone na serwerze, w wyniku czego pracownicy będą mogli korzystać z dowolnego, pracującego w sieci korporacyjnej NetPC, niezależnie od jego lokalizacji.

Prawdopodobnie wszystkie te funkcje zostaną dostarczone przez Microsoft w kolejnych wersjach Windows 95 i Windows NT Workstation. Obecnie w Windows 95, Windows NT 4.0 dostępne są funkcje zdalnej diagnostyki i zarządzania oraz możliwość blokowania konfiguracji systemu. Według Billa Gatesa, kolejna wersja Windows wyposażona w funkcje Zero Administration wejdzie na rynek w II poł. 1997 r. System operacyjny, znany jako Memphis, pozwoli wykorzystać Internet Explorera do przeglądania zasobów i plików dostępnych w jego komputerze. Jego elementem ma być również internetowy system do organizacji konferencji i obsługi pracy grupowej - NetMeeting. Według przedstawicieli firmy, Windows NT Server 5.0 oferować będzie automatyczną instalację aplikacji i uaktualnianie systemu operacyjnego.

Otwarte czy zamknięte rozwiązanie

Analitycy rynku zwracają uwagę na fakt, iż wszystkie elementy strategii sieciowego PC Microsoftu nie będą wymagały wprowadzania zupełnie nowego środowiska, szkolenia administratorów systemów komputerowych i przekompilowania istniejących aplikacji. Z drugiej strony, NetPC będzie całkowicie niezgodny z proponowanym przez Oracle'a standardem komputera sieciowego.

Inicjatywa Zero Administration Microsoftu nie została rozszerzona o wsparcie dla innych środowisk - Unix, MacOS, OS/2, a nawet Windows 3.x.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200