PC bez konfliktu pokoleń

Być może uda się powstrzymać coraz szybszy proces starzenia się komputerów PC. Nowe zestawy układów Intela mają obsługiwać kilka generacji procesorów, szyn danych i rodzajów pamięci.

Być może uda się powstrzymać coraz szybszy proces starzenia się komputerów PC. Nowe zestawy układów Intela mają obsługiwać kilka generacji procesorów, szyn danych i rodzajów pamięci.

Ogłoszona przez Intela inicjatywa Transition Management powinna ucieszyć tych menedżerów odpowiedzialnych za informatykę, którzy mają dość problemów związanych z ciągłymi zmianami w technologii procesorów i systemów PC. Transition Management ma przynieść względną stabilizację architektury komputerów PC, polegającą na umożliwieniu wykorzystania podstawowych elementów, takich jak zestawy układów (chipset) i interfejsów pamięci RAM do współpracy z co najmniej kilkoma generacjami procesorów. Przedstawiciele Intela zapewniają, że nie oznacza to zwolnienia tempa rozwoju technologii lub cyklu wprowadzania nowych, wydajniejszych rozwiązań na rynek.

Jeden PC na lata

Opracowanie produktów dla wielu odmian procesorów nie jest jednak zadaniem łatwym. Przede wszystkim niezbędna jest szeroka wiedza o architekturze nowych procesorów na długo przed ich ukazaniem się na rynku, a także niezwykle staranne przygotowanie konstrukcji systemu, aby mógł pracować z zegarami o różnych prędkościach, różnymi wersjami szyn systemowych i coraz wydajniejszymi procesorami.

Praktyczne wdrożenie technologii Transition Management ma oznaczać np. że chipsety obsługujące 66 MHz szynę systemową wykorzystywaną przez procesory Celeron będą mogły pracować również w systemach z szyną 100 MHz stosowaną przez Pentium II o wydajności co najmniej 350 MHz. Natomiast gdy Intel przejdzie na szynę 133 MHz, możliwe stanie się zastosowanie jednego zestawu układów obsługującego zarówno szynę o częstotliwości 133, jak i 100 MHz. Jak wyjaśnia Intel, już chipset 440BX opracowano dla kilku generacji procesorów i będzie on współpracował z procesorami Katmai, które pojawią się na rynku w pierwszej połowie 1999 r. Nowe zestawy układów do Katmai będą dostępne dopiero w połowie 1999 r.

Intel czy klient

Trudno przewidzieć, czy Transition Management spełni oczekiwania użytkowników PC, którzy łatwiej akceptują perspektywę wymiany procesora na nową, wydajniejszą wersję niż kupna całkowicie nowego komputera. Idee komputerów sieciowych lub supertanich uproszczonych modeli PC zdobyły dużą popularność właśnie wskutek rozwoju technologii i niespodziewanego zwiększenia szybkości "moralnego" starzenia się sprzętu.

Transition Management, podobnie jak produkcja tanich procesorów Celeron, są niewątpliwie inicjatywami, które mają w długofalowej perspektywie uchronić Intela przed spadkiem udziałów w rynku. Wprawdzie Intel nadal jest niekwestionowanym liderem i wciąż przypada mu ponad 90% światowej sprzedaży procesorów, to zapewne niepokojącym sygnałem dla firmy były niedawne doświadczenie związane z przejściem od platformy Socket 7 do Slot 1. Okazało się, że Intel stracił kilka punktów procentowych na rzecz konkurentów wciąż wprowadzających do sprzedaży nowe, zaawansowane modele układów typu Socket 7.