PC Companion - palmtop Compaqa

Na rynku pojawia się coraz więcej modeli podręcznych komputerów z Windows CE.

Na rynku pojawia się coraz więcej modeli podręcznych komputerów z Windows CE.

Do grona producentów oferujących podręczne komputery z systemem Windows CE ostatnio dołączył Compaq, wprowadzając na rynek palmtop Compaq PC Companion. Urządzenie jest lekkie (waży ok. 0,5 kg) i oferuje interfejs graficzny systemu Windows 95.

PC Companion jest wyposażony w port szeregowy, do którego można podłączyć komputer PC w celu transmisji i synchronizacji plików, a także klawiaturę standardu QWERTY, monochromatyczny wyświetlacz czuły na dotyk o rozdzielczości 240 x 480 pkt. (cztery odcienie szarości), gniazdo PC Card Type II, port na podczerwień oraz 2 lub 4 MB RAM (zależnie od modelu). System operacyjny i zestaw aplikacji użytkowych rezydują w pamięci ROM o pojemności 5,5 MB - PC Companion nie ma dysku twardego, ale pamięć RAM można rozszerzyć do 4 lub 6 MB.

Na kieszeń trochę za duży

PC Companion jest za duży, aby trzymać go w kieszeni, ale można przenosić komputer w teczce, trzymać w ręku lub wprowadzać dane, kładąc go na kolanach. Niestety, urządzenie jest źle wyważone - wyświetlacz jest cięższy niż podstawa i palmtop ma tendencję do przewracania się. Nie ma to dużego znaczenia w przypadku umieszczenia go na płaskiej powierzchni, ale nie jest to wygodne, gdy trzyma się komputer na kolanach.

Po powrocie z podróży do domu lub biura, urządzenie podłącza się do komputera PC, pracującego pod Windows 95 i - po przepisaniu pakietu komunikacyjnego na dysk - można przystąpić do synchronizowania zasobów rezydujących w pamięciach obu systemów. Jest to łatwe, gdyż PC Companion jest wyposażony w efektywnie pracujący interfejs graficzny. Pliki można przenosić, posługując się myszą i technologią przeciągnij i upuść.

Aplikacje i wyposażenie

Komputer jest oferowany wraz ze zubożonymi wersjami programów dla komputerów PC: Information Manager for Windows CE, Microsoft Pocket Word, Microsoft Pocket Excel, Pocket Internet Explorer, Inbox (klient poczty e-mail), Remote Networking, Calculator, Terminal i World Time. Są to aplikacje 32-bitowe, pracujące w trybie wielozadaniowym i wielowątkowym.

Compaq opracował 3 modele palmtopa: Model C120, C120+ i C140. Dwa pierwsze wyposażone są w 2 MB RAM, trzeci w 4 MB. Model C120+ zawiera trzy dodatkowe elementy: modem 144 LP (standardu PC Card), adapter AC i pakiet Quick Connect. PC Companion wykorzystuje procesor SH3 RISC (Hitachi), a interfejs wyświetla identyczne ikony, jak Windows 95, np. Taskbar i Start Menu.

Komputer jest zasilany akumulatorem standardu AA, który pozwala na ciągłą eksploatację urządzenia przez 20 godz. Palmtop został wyposażony w system zarządzający poborem mocy.

W USA PC Companion jest już dostępny w cenie 599 USD. Przedstawiciele Compaq Polska nie znają terminu wprowadzenia tego modelu na polski rynek oraz krajowej ceny.

Compaq PC Companion

Palmtop pracuje pod systemem Windows CE. Dostępne są wersje wyposażone w 2 i 4 MB RAM z możliwością rozszerzenia o kolejne 2 MB. Jeśli ktoś ma do wykonania niewielką pracę, np. sporządzenie kilku notatek lub przejrzenie ważnych dokumentów i chce ją wykonać w podróży, to Companion może być bardzo przydatny, ponieważ oferuje znane aplikacje użytkowe środowiska Windows. Urządzenie jest lżejsze niż standardowy notebook - waży tylko 0,5 kg.

Zalety Palmtop jest lekki, pracuje dosyć szybko i można go łatwo łączyć ze stacjonarnym komputerem PC (synchronizacja zasobów). Companion wykorzystuje znany interfejs graficzny Windows 95.

Wady Obrazy prezentowane przez wyświetlacz LCD mają słabą jakość i nie zawsze są czytelne; interfejs GUI pracuje nieco zawile; komputer nie pozwala na jednoczesne zasilanie z sieci i komunikowanie się z innym komputerem przez port RS232C.

Na rynek wchodzi nowy rodzaj komputerów przenośnych, które pracują pod systemem Windows - małe i lekkie komputery podręczne, powstałe na bazie uboższej wersji systemu Windows 95 - tzw. Windows CE. Są to urządzenia proste, które nie oferują wielu opcji, ale można oczekiwać, że kolejne modele będą integrowane z telefonami bezprzewodowymi i wyposażone w porty, umożliwiające nawiązywanie łączności drogą radiową. Komputery mogą też służyć jako konsole, pozwalające na nawigację w Internecie.


TOP 200