PC 99 zastąpi NetPC?

Na konferencji WinHEC Microsoft ujawnia kolejną wersję specyfikacji PC 99.

Na konferencji WinHEC Microsoft ujawnia kolejną wersję specyfikacji PC 99.

Podczas ostatniej konferencji Windows Hardware Engineering Conference (WinHEC) w Orlando Microsoft przedstawił wizję komputera anno domini 2000, prezentując kolejną wersję specyfikacji dla sprzętu PC - PC 99.

Jak można przeczytać w przygotowanym przez Microsoft dokumencie, komputer PC powinien być wyposażony co najmniej w procesor Pentium II 300 MHz (z technologią MMX) i pamięć RAM o pojemności 32 MB, choć zalecane jest 64 MB. Jednocześnie specyfikacja PC 99 zawiera sugestie, dotyczące stopniowej rezygnacji z gniazd rozszerzeń i napędów CD-ROM, które mają być zastąpione stacjami DVD-ROM. PC 99 wyznacza też kierunki rozwoju systemów zarządzania poborem mocy, promując standard OnNowPC.

I chociaż Microsoft tak śmiało kreśli wizerunek komputera PC nowej generacji, definiując dokładnie, jak ma wyglądać warstwa sprzętowa tego rodzaju systemów, to w obrazie tym brakuje ostatnio silnie promowanej platformy NetPC.

Microsoft wiąże postęp w rozwoju systemów do zarządzania PC i związaną z tym obniżkę kosztów ich eksploatacji z opublikowaniem w 1996 r. specyfikacji NetPC, która była alternatywą dla koncepcji komputera sieciowego NC, zaproponowaną przez Sun i Oracle. Jednak producenci systemów komputerowych zaczęli przenosić technologie związane z koncepcją NetPC do komputerów PC, które systematycznie tanieją. W efekcie atrakcyjność koncepcji NetPC wyraźnie spadła i komputery tego typu nie wzbudzają już takich emocji. Jedyna obecnie różnica między komputerem PC, wyposażonym w funkcje umożliwiające zdalne zarządzanie, a NetPC polega na tym, że NetPC ma zamkniętą obudowę.

John Frederiksen, dyrektor działu Windows Terminal Server w Microsofcie, przyznał niedawno, że "jako specyficzne rozwiązanie sprzętowe NetPC zostanie zastąpiony komputerami zgodnymi ze specyfikacją PC 99".

Wyboista droga NetPC

Październik 1996 r.

Microsoft i Intel ujawniają pierwsze szczegóły specyfikacji NetPC

Czerwiec 1997 r.

Specyfikacja jest gotowa, a producenci demonstrują pierwsze systemy klasy NetPC na targach PC Expo

Lipiec 1997 r.

IDC wyraża się krytycznie o NetPC, traktując pomysł jako chybiony

Wrzesień 1997 r.

IBM rezygnuje z planów podjęcia produkcji komputerów klasy NetPC

Wrzesień 1997 r.

Compaq wprowadza na rynek pierwszy model NetPC - Deskpro 4000N


TOP 200