PAGI rozbudowuje Wimax w Warszawie

Operator uruchomił trzecią stację bazową WiMax na południowym zachodzie Warszawy, w Pruszkowie.

Spółka do końca 2010 r. planuje uruchomienie czterech kolejnych. Docelowo w ramach projektu do końca 2012 r. ma powstać 17 stacji bazowych, które pozwolą świadczyć usługę szerokopasmowego internetu na obszarze Warszawy i centralnych powiatów województwa mazowieckiego

"Dzięki uruchomieniu nowej stacji bazowej stopniowo rozszerzamy zasięg oferowanej przez nas usługi. Kierujemy ją głównie do małych i średnich przedsiębiorstw zlokalizowanych na obrzeżach Warszawy, gdzie nie ma innej możliwości dostępu do szerokopasmowego Internetu" - mówi Waldemar Opałka, przewodniczący rady nadzorczej PAGI.

Realizacja projektu rozpoczęła się w I kw. 2010 r. Obecnie Pagi posiada trzy stacje bazowe WiMax, zlokalizowane na zachodzie i południu Warszawy, w miejscowościach Pruszków i Karczew oraz na warszawskim hotelu Novotel, w centrum miasta. Dostawcą sprzętu jest Alvarion. Nakłady inwestycyjne na budowę i rozwój to blisko 5 mln zł. Część z tych środków PAGI planuje pozyskać z prywatnej emisji akcji, rozważa także debiut na rynku New Connect.

Sieć budowana przez PAGI zakłada pokrycie swoim zasięgiem obszaru zamieszkanego przez 3,1 mln mieszkańców, gdzie siedzibę ma 0,5 mln podmiotów gospodarczych. Spółka zakłada oferowanie łączy o prędkości do 6 Mb/s.

W lipcu 2009 r. Urząd Komunikacji Elektronicznej przydzielił operatorowi rezerwację do końca 2022 r. czterech kanałów w zakresie częstotliwości 3,6 - 3,8 GHz na terenie Warszawy oraz centralnych powiatów województwa mazowieckiego. Jak podkreślają przedstawiciele spółki, wyłączność w danym paśmie daje możliwość nadawania sygnału o najlepszej jakości dla końcowego użytkownika.

Nowa inicjatywa WiMAX 2

Intel przewiduje, że boom na sieci WiMAX nastąpi 2012 r.

Cisco ogranicza swoje zaangażowanie w WiMAX

WiMAX w cieniu LTE?

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200