P6 dla rynku serwerów

Intel Corp. ma nadzieję opanować rynek serwerów za pomocą nowej generacji procesorów P6, które mają umożliwić budowę względnie tanich, wysoko wydajnych komputerów o zunifikowanej architekturze pozwalających na uruchamianie systemów wieloprocesorowych.

Intel Corp. ma nadzieję opanować rynek serwerów za pomocą nowej generacji procesorów P6, które mają umożliwić budowę względnie tanich, wysoko wydajnych komputerów o zunifikowanej architekturze pozwalających na uruchamianie systemów wieloprocesorowych.

Jak oznajmił David House, wiceprezydent Intel Server Group, firma zamierza dostarczać płyty główne, gotowe systemy oraz standardowe projekty systemów z procesorem P6 przeznaczone dla niezależnych producentów sprzętu.

Intel zamierza oferować wytwórcom OEM, Extended Express - kompletne systemy wieloprocesorowych serwerów z procesorem P6. Pierwsze stacje robocze i serwery z tym układem mają pojawić się na rynku prawie w tym samym czasie, gdy firma ogłosi jego dostępność na rynku, czyli najprawdopodobniej w III kw. br. Jak przewiduje Martin Reynolds, analityk z Dataquest Inc., wieloprocesorowe komputery PC z procesorem P6 będą kosztować poniżej 5 tys. USD i pojawią się na rynku pod koniec tego roku.

Można się spodziewać, że procesory nowej generacji znacznie zwiększą moc obliczeniową systemów komputerowych. Układ P6 133 MHz zawierający 5,5 mln tranzystorów ma mieć wydajność ok. 200 SPECint92. Dla porównania, Pentium 100 MHz ma 3,1 mln tranzystorów i wydajność 110 SPECint92. Architektura procesora P6 wykorzystuje nową technologię określaną przez Intela - Dynamic Execution. Jej podstawą są trzy elementy:

Multiple Branch Prediction (przewidywanie wielokrotnych rozgałęzień), co oznacza zdolność procesora do analizy instrukcji programu i przewidywania, które grupy instrukcji będą wykonywane.

Dataflow Analysis (analiza przepływu danych) - procesor sprawdza czy instrukcje są zależne od wyników innych procedur i przygotowuje zoptymalizowaną listę kolejności wykonywania instrukcji.

Speculative Execution (wykonanie oparte na przewidywaniach) - wykonanie przez procesor zestawu instrukcji zoptymalizowanego na podstawie przewidywanych zależności.

Wysoka wydajność układu wynika nie tylko z architektury samego procesora, ale także z jego interfejsu systemowego. P6 jest zintegrowany w jednej obudowie z pamięcią podręczną, a wydajną komunikację w systemach wieloprocesorowych ma zapewnić nowego typu szyna danych o nazwie Packet Bus.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200