Ożywiony Bull inwestuje w PC

Bull, NEC i Packard Bell będą wspólnie opracowywać nowe konstrukcje komputerów osobistych.

Bull, NEC i Packard Bell będą wspólnie opracowywać nowe konstrukcje komputerów osobistych.

Groupe Bull konsekwentnie prowadzi proces prywatyzacji oraz uzdrawiania sytuacji finansowej korporacji. W okresie od 1992 do 1995 r. zadłużenie firmy spadło z poziomu ok. 2 mld USD do ok. 400 mln USD. Jak twierdzi Daniel Le Coguic, dyrektor Generalny Bull Polska, - "Zarząd firmy przestaje obecnie skupiać się na uzdrawianiu finansów, a zaczyna myśleć o rozwoju korporacji. Cel strategiczny - Bull ma zostać największym europejskim dostawcą technologii informatycznych do roku 2000".

Jednym z elementów tej strategii jest utworzenie nowej, dużej firmy produkującej komputery PC. Powstaje ona w wyniku dość skomplikowanego układu finansowego, którego głównym elementem jest fuzja, należącej do Bulla, Zenith Data Systems ze znanym amerykańskim producentem komputerów osobistych - Packard Bell. Znaczny udział w ZDS/PB (Zenith Data Systems/Packard Bell) ma także NEC, który zainwestował w nią 200 mln USD w gotówce (wkład Bulla wynosi 450 mln USD). Bull ma decydujący głos w zarządzaniu nową firmą, choć obecnie nie zamierza kupować udziału większościowego (udziały Bull+NEC w ZDS/PB wynoszą 40%). Mimo fuzji, zachowane będą nazwy handlowe zarówno Zenith, jak i Packard Bell, choć opracowywane są nowe wspólne konstrukcje komputerów PC. Największymi korzyściami wynikającymi z połączenia firm będą: możliwość konsolidacji prac badawczych i rozwojowych, wzmocnienie pozycji względem dostawców podzespołów oraz rozszerzenie sieci sprzedaży. Na razie nie jest przewidywana bliższa współpraca w rozwijaniu nowych technologii oraz modeli komputerów z firmą NEC - największym dostawcą komputerów na rynku japońskim.

Sumaryczny udział ZDS/PB w światowym rynku komputerów jest oceniany na ok. 7%. Łącznie z NEC Corp. byłoby to ok. 11%, a więc więcej od obecnego lidera Compaqa, który opanował ok. 10% rynku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200