Ożywienie w drukarkach? Branża osiągnęła nieśmiały wzrost

Z raportu IDC wynika, że branża drukarek osiągnęła pod koniec 2013 roku nieśmiały wzrost. Czy to

Mimo nieśmiałego, bo tylko 2% wzrostu na koniec IV kwartału 2013, rynek drukarek zamknął cały rok spadkiem obrotów o 1,6%. Tak wynika z raportu IDC.

Motorem wzrostu w czwartym kwartale była kategoria drukarek laserowych. Segment ten zakończył go z wynikiem 4% na plusie. W ujęciu rocznym natomiast 3,6% powyżej zera.

Zobacz również:

Najlepiej w 2013 roku poradził sobie lider branży - Hewlett-Packard, oraz Brother. Ta pierwsza zakończyła rok powiększeniem udziałów o 5%, do 40% rynku, druga natomiast o 12%, do 7,5% rynku.

Według ekspertów, obie firmy dokonały tego innymi drogami. HP zadbało o kanały sprzedaży, Brother natomiast wprowadził kilka nowych produktów, w tym monochromatyczne drukarki laserowe.

Wartości co prawda w większości jednocyfrowe, ale mogą wskazywać na ożywienie rynku drukarek. Czy to koniec spadków pokażą wyniki za pierwszy kwartał 2014 roku. Te już niedługo.

Niezmiennie, największą popularnością cieszą się drukarki atramentowe. Stanowią aż 62% wszystkich dostarczonych na rynek. Bazą urządzeń tego typu jest Europa Zachodnia. Popyt na atramentówki wzrósł tam w IV kwartale 2013 roku aż o 8%. Wszędzie indziej tracą one popularność na rzecz rozwiązań laserowych.


TOP 200