Outsourcing na fali

ZETO Poznań będzie wynajmować - na zasadach outsourcingu - system Impuls firmy BPSC, działający na komputerze typu mainframe IBM S/390.

ZETO Poznań będzie wynajmować - na zasadach outsourcingu - system Impuls firmy BPSC, działający na komputerze typu mainframe IBM S/390.

Mimo że idea outsourcingu stała się głośna dopiero przed 3-4 laty, to Zakłady Elektronicznej Techniki Obliczeniowej (ZETO), które powstały w latach 60., właśnie w ten sposób od lat obsługiwały od strony informatycznej duże przedsiębiorstwa państwowe. Model tej działalności właś- nie powraca.

Pionierskie rozwiązania

W lutym br. ZETO Poznań uruchomiło centrum outsourcingowe. Na pracującym w nim serwerze IBM S/390 zainstalowano system Impuls katowickiego Biura Projektowania Systemów Cyfrowych SA (BPSC). Według przedstawicieli IBM, jest to pierwsze w Polsce wdrożenie systemu MRP II/ERP na komputerze tej klasy.

"Najtrudniejszym etapem projektu była instalacja bazy danych Oracle na platformie S/390, pierwsza tego typu próba w Polsce" - mówi Jacek Jankowski, dyrektor handlowy ZETO Poznań. "Po zakończeniu wdrożenia bazy danych Oracle postanowiliśmy zainstalować w tym środowisku system klasy MRP II/ERP. Ze względu na pojawiające się problemy dopiero trzeci z wybranych przez nas systemów - Impuls - udało się wdrożyć" - dodaje.

ZETO Poznań zamierza oferować system Impuls - na zasadach outsourcingu - małym i średnim przedsiębiorstwom produkcyjnym. Jako rozwiązanie komercyjne, firma zaprezentuje je podczas targów Infosystem 2000 w kwietniu br. Wtedy też zostanie podany cennik opłat miesięcznych, związanych z użytkowaniem systemu. "Z opracowaniem konkretnych cen czekamy na decyzje i BPSC. Na pewno ceny będą uzależnione od liczby użytkowników, ale również od opłat, które ustalą partnerzy, a których jeszcze nie znamy" - mówi Jacek Jankowski.

Bez inwestycji w infrastrukturę

Korzyścią dla klienta ma być to, że nie będzie on musiał od razu przeznaczać znacznych kwot na zakup licencji systemu, jego wdrożenie, nabycie serwera i budowę sieci lokalnej. Dzięki technologii ELPAR na jednym komputerze mainframe IBM, pracującym w ZETO Poznań, będzie można wydzielić dla każdego klienta niezależne środowisko, zachowując dzięki temu poufność ich danych.

Od klienta ma zależeć, w jaki sposób będzie łączył się z serwerem. Od maja br. jedną z możliwości ma być Internet. BPSC przygotowuje uaktualnienie do systemu Impuls, które umożliwia pracę użytkowników na systemie za pomocą przeglądarki internetowej.

Poznańskie ZETO zastanawia się nad wdrożeniem na tym samym komputerze IBM S/390 i wynajmowaniem na zasadach outsourcingu kolejnego systemu - Movex firmy Intentia. Tym razem korzystałby on z bazy danych IBM DB2.

Kolejne centrum

Na 2001 rok otwarcie własnego centrum outsourcingowego w Katowicach zapowiedziało BPSC. "Nie ograniczy to jednak w żaden sposób naszej współpracy z innymi tego typu firmami. Będziemy chcieli obsługiwać przede wszystkim klientów z naszego rejonu" - twierdzi Ignacy Miedziński, prezes BPSC SA.


TOP 200