Otwarty świat informacji biznesowej

Informacje zawarte w artykule 'Otwarty świat informacji biznesowej' (CW nr 3 z dnia 20.01.1997) skłoniły mnie do napisania kilku słów komentarza.

Informacje zawarte w artykule 'Otwarty świat informacji biznesowej' (CW nr 3 z dnia 20.01.1997) skłoniły mnie do napisania kilku słów komentarza.

Moim zdaniem informacja, iż "raporty Meta Group oraz IDC dotyczące technologii OLAP podają zgodnie, że Business Objects zdecydowanie prowadzi na rynku narzędzi do raportowania i interakcyjnych analiz" wymaga komentarza.

Jeżeli przyjmiemy, że "narzędzia do raportowania i interakcyjnych analiz" są to po prostu systemy OLAP, to w żadnym z niezależnych raportów nie znajdziemy na pozycji lidera firmy Business Objects. Jak wynika z najnowszego raportu "The OLAP Report", publikowanego co roku przez brytyjską firmę Business Intelligence (więcej informacji na www.olapreport.com), Business Objects znajduje się na 11 pozycji z 1,6% udziałem w rynku OLAP (to chyba nie jest przodownictwo).

Należy rozróżnić dwie rzeczy: to, jakich określeń firma używa dla określenia swojej pozycji (światowy lider, pionier, itd.), od jej rzeczywistej pozycji. Najciekawsze jest to, że żadna z trzech firm notujących największy udział na rynku OLAP (Oracle, Hyperion i Comshare) nie używa tego typu określeń do opisu samej siebie.

Firmy o mniejszym udziale w rynku, by móc nazwać się liderem, dokonują korzystnej dla siebie segmentacji rynku OLAP tak, aby zdefiniowany przez firmę segment rynku odpowiadał dokładnie jej ofercie. I to jest chyba odpowiedź na pytanie skąd tylu liderów na rynku OLAP.

Na koniec ciekawostka. National Software Testing Laboratory (www.nstl.com) testowało dwa serwery OLAP (Oracle Express Server 6.0 i Essbase 4.1). W raporcie na temat wyników (zdecydowanie korzystnych dla Essbase) można znaleźć jedno bardzo istotne zdanie: "Testowano tylko te dwa produkty, ponieważ są one zdecydowanymi liderami na rynku OLAP". Essbase jest jądrem systemu Commander Decision firmy Comshare.

Z poważaniem

Jarosław Szymanik

Comshare DSS Polska

Od redaktora.

Podniesione wątpliwości i dyskusje w gronie specjalistów zajmujących się produktami OLAP skłaniają mnie do bardziej szczegółowego przedstawienia informacji na temat tego rynku na naszych łamach w niedalekiej przyszłości.


TOP 200