Otwarty świat Oracle'a

Oracle koncentruje się na przystosowaniu swoich produktów do współpracy z Internetem.

Oracle koncentruje się na przystosowaniu swoich produktów do współpracy z Internetem.

Licencjonowanie platformy Network Computing Architecture, unowocześnianie Universal Servera, baz danych i aplikacji klient/serwer w celu lepszego przystosowania ich do pracy w środowisku sieciowym to najważniejsze elementy przedstawionej w ubiegłym tygodniu przyszłorocznej strategii Oracle Corp. Plany firmy zaprezentowano na konferencji Oracle Open World.

Dla komputera sieciowego

Network Computing Architecture (NCA) jest architekturą oprogramowania dla komputerów sieciowych, łączącą

konkurencyjne technologie ActiveX Microsoftu i CORBA, opracowanej przez Object Management Group. NCA umożliwia współpracę serwerów aplikacji, systemów bazodanowych i oprogramowania klienckiego bez względu na wykorzystany w nich model programowania. Network Computing Architecture stanowi szynę programową służącą do uruchamiania tzw. catridge'y (komponentów programowych). Koncern wprowadził już na rynek zestaw aplikacji biurowych HatTrick (arkusz kalkulacyjny, edytor tekstu, program graficzny), napisanych w całości w Javie, a działających jako komponenty dla serwera aplikacji.

Zbliża się Oracle 8

Firma ogłosiła, że kończy prace nad bazą danych Oracle 8, której rynkowa premiera przesuwana jest już prawie od dwóch lat. Pod koniec br. Oracle 8 znajdzie się w fazie testów beta. Nowa edycja bazy danych ma umożliwić firmie konkurowanie z IBM i Informixem w dostarczaniu na rynek systemów zarządzania relacyjnymi bazami danych, wyposażonych w funkcje programowania obiektowego i obsługę multimediów.

Oracle 8 będzie oferować obsługę ogromnych, terabajtowych zasobów danych i wsparcie dla aplikacji tworzonych dla komputerów mainframe. Duże zbiory danych będą mogły być gromadzone na wielu niezależnych nośnikach, co ma zapewnić optymalizację zapytań i efektywne tworzenie kopii zapasowych.

Internetowe nowości

Najnowszym produktem, zaprezentowanym podczas konferencji, jest Developer/2000 for Web. Za pomocą tego oprogramowania będzie można przenieść do środowiska sieci Internet i intranet istniejące aplikacji stworzone przy użyciu wcześniejszych wersji Developer/2000. Według przedstawicieli Oracle'a, dzięki nowemu produktowi, 5 mln aplikacji powstałych za pomocą Developer/2000 będzie w niedalekiej przyszłości uruchamianych na komputerach sieciowych.

Firma zapowiedziała także, że przystosuje do obsługi Internetu z 30 modułów własnego zestawu aplikacji klient/serwer, wspomagającego zarządzanie przedsiębiorstwem Oracle Financials. W II kw. 1997 r. zostaną zmodyfikowane i przystosowane do współpracy z Internetem moduły: finansowy, produkcyjny, do zarządzania łańcuchem dostaw i płatnościami. Użytkownicy będą mieli dostęp do danych Financials za pośrednictwem przeglądarek WWW.

Firma zaprezentowała również WebServer 2.1 - platformę do tworzenie i uruchamiania aplikacji na serwerach WWW Microsoftu, Netscape'a i Oracle'a. Serwer oparto na technologii Web Request Broker. Ponadto Oracle zamierza wprowadzić na rynek serwer służący do obsługi płatności w Internecie - Payment Server, który będzie współpracował z oprogramowaniem Oracle Project Apollo, umożliwiającym tworzenie wirtualnych sklepów w WWW. Payment Server akceptować ma zabezpieczone transakcje zawierane za pomocą CyberCash, FirstData oraz VeriFone (karty kredytowe, elektroniczne czeki). Serwer handlowy funkcjonować będzie jako komponent programowy, współpracujący z Oracle Universal Server i Oracle Web Request Broker.

Zmiany w Europie

Podczas konferencji Ray Lane, dyrektor Oracle'a, przyznał, że wielu użytkowników, zwłaszcza w Europie Zachodniej, było dotychczas niezadowolonych ze współpracy z firmą. Ubiegłoroczne wyniki finansowe Oracle'a wskazują, że Europa była pod względem sprzedaży rynkiem najmniej dynamicznie rozwijającym się. Firma zapowiada jednak ewolucję od niezależnych organizacji w poszczególnych krajach w stronę "jednego zespołu o międzynarodowym charakterze".

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200