Otwarte bramy małych sieci

Load Balancing i Failover

W przypadku pfSense w prosty sposób możemy zdefiniować rozkładanie ruchu na kilka zewnętrznych interfejsów WAN. W tym celu wystarczy zdefiniować te interfejsy i przydzielić je do puli. Za pomocą mechanizmu round robin brama wybierze i zrealizuje połączenie z sieci LAN do WAN. Gdy jedno z łączy nie jest dostępne, można podać konfigurację failover. Brama będzie okresowo wykonywać ping na danym interfejsie i gdy wykryje problem z połączeniem, przełączy się na konfigurację zastępczą. W konfiguracji łączy - zarówno zastępczych, jak i alternatywnych - możemy wskazać także alternatywne adresy DNS.

Otwarte bramy małych sieci

Statystyki ruchu WAN

SmoothWalla Express pozwala zdefiniować tylko jedno połączenie WAN. Kilkanaście łączy zewnętrznych obsługuje za to jego wersja komercyjna.

Zobacz również:

  • Google udostępnia AI Gemma dla developerów
  • Open source to napęd dla innowacji
  • Computerworld i Red Hat zapraszają na wielkie święto technologii

Innym zagadnieniem jest równoważenie obciążenia pomiędzy osobnymi serwerami pfSense i możliwość definiowania maszyn przejmujących ruch w razie awarii. Rozwiązanie oparte na protokołach CARP (Common Address Redundancy Protocol) oraz dedykowanym pfsync do wymiany danych między maszynami wchodzącymi w skład klastra sprawdza się dobrze w wielu instalacjach. Skomplikowany z pozoru proces, również przeprowadzimy z poziomu GUI. Należy jednak zaznaczyć, że opcja równoważenia obciążenia jest wciąż rozwijana i może powodować błędy. Mechanizm failover działa bez zarzutu - zarówno oficjalnie, jak i w praktyce. Również SmootWall oferuje tylko mechanizm failover nawet w wersji komercyjnej.

Polecamy: 5 projektów wirtualizacji na open source

Inne zastosowania

Otwarte bramy małych sieci

Definicja parametrów Quality of Service w SmoothWall Express

Na tym nie kończą się możliwości opisywanych rozwiązań. pfSense pozwala na kształtowanie ruchu w sieci za pomocą trzech metod - Priority Queuing (PRIQ), Class Based Queuing (CBQ), Hierarchical Fair Service Curve (HFSC). SmoothWall zawiera zaś mechanizmy QoS (Quality of Service). Maszynę z pfSense można łatwo uzbroić także w możliwość pracy jako access point dla sieci WLAN. Wystarczy, oczywiście, wyposażyć serwer w kartę sieciową WLAN i uaktywnić jej obsługę w menu. Gdy już uda nam się skonfigurować punkt dostępowy, możemy pokusić się o włączenie dla gości naszych sieci narzędzia Captive Portal, które przekieruje ich na stronę, na której przed skorzystaniem z internetu będą musieli się autoryzować. W ten sposób uzyskujemy możliwość uruchomienia własnego hot spota. Wygląd i kod strony Captive Portalu można wgrać na serwer pfSense.

Domyślną instalację firewalla pfSense możemy szybko rozbudować także o kolejne funkcje za pomocą mechanizmu pakietów. Pakiety te zainstalujemy z poziomu interfejsu graficznego. Warto wspomnieć np. o systemie wykrywania włamań Snort czy o wydajnym proxy webowym Squid. W przypadku wykorzystywania pfSense w środowisku wirtualnym przydaje się pakiet narzędzi dla VMware.


TOP 200