Otwarta przyszłość

Compaq zapowiedział rozwój platformy OpenVMS, której nowa wersja ma pojawić się na rynku w styczniu 1999 r. Wprowadzi m.in. mechanizmy ułatwiające współpracę z Windows NT

Compaq zapowiedział rozwój platformy OpenVMS, której nowa wersja ma pojawić się na rynku w styczniu 1999 r. Wprowadzi m.in. mechanizmy ułatwiające współpracę z Windows NT.

Compaq Computer potwierdza chęć dalszego rozwoju systemu OpenVMS przejętego wraz z zakupem Digital Equipment (DEC). Poinformowano o niej na dorocznej konferencji użytkowników systemów DEC-a. Nowa jego wersja 7.2 pojawi się na rynku już na początku przyszłego roku. Kierownictwo Compaqa planuje także wiele inwestycji w rozwiązania dla zapowiadanej na przyszły rok nowej wersji procesora Alpha.

Zapowiedzi przedstawicieli koncernu powinny uspokoić dotychczasowych użytkowników tego systemu, którzy obawiali się, że po przejęciu przez Compaqa firmy Digital będzie wstrzymany rozwój rozwiązań dla tej platformy. Sposobem na utrzymanie OpenVMS na rynku sieciowych systemów operacyjnych ma być stworzenie mechanizmów ułatwiających współpracę między tym systemem a Windows NT Microsoftu. Nową wersję systemu wyposażono w rozwiązania, takie jak Fibre Channel czy COM (Commponent Object Model), które mają umożliwić łatwiejsze współdziałanie aplikacji pracujących na tych dwóch platformach. Uproszczą one, zdaniem przedstawicieli koncernu, proces testowania i uaktualniania programów pracujących w środowisku OpenVMS oraz obniżą koszty ich eksploatacji.

"Staramy się uczynić OpenVMS czymś w rodzaju "czarnej skrzynki" w środowisku opartym na rozwiązaniu Microsoftu" - stwierdza Rich Marcello, wiceprezes Compaqa ds. rozwoju OpenVMS. Wraz z OpenVMS 7.2 na rynku pojawi się nowa wersja architektury dla tego systemu o nazwie Galaxy. Zainstalowano w niej wiele rozwiązań usprawniających zarządzanie systemem i zwiększających jego dostępność i skalowalność.

W przyszłym roku czeka nas również premiera kilku nowych produktów koncernu dla 64-bitowej architektury Alpha. Już od połowy października br. rozpocznie się zbieranie zamówień na nowe serwery, zbudowane na bazie procesorów, mających pojawić się w sprzedaży pod koniec przyszłego roku. Również pod koniec przyszłego roku pojawią się na rynku nowe serwery z serii Alpha, obsługujące 16-32 procesorów. Na pierwszy kwartał przyszłego roku zapowiadana jest także sprzedaż nowych stacji roboczych pracujących pod systemem OpenVMS - VMStation.


TOP 200