Otwarta polityka jądrowa

Inżynier open source

Do czasu premiery NetWare 7 Novell udostępni kilka innych produktów ze swojego tradycyjnego portfolio, podkreślając własne zaangażowanie w kreowanie rynku linuxowego.

Na darmowy system operacyjny niebawem zostanie przeniesiony klient GroupWise (wraz z nim będzie udostępniona wersja klienta poczty elektronicznej dla Macintosha). Najpierw pojawi się napisane za pomocą Javy oprogramowanie klienckie Group-Wise, a w drugim etapie linuxowa wersja serwera komunikacyjnego Novella. "Ludzie zazwyczaj kupują Linuxa, by wykorzystać go jako platformę dla serwera Web, jako serwer plików lub wydruków. Jako pierwszy dostawca chcemy zaoferować zestaw oprogramowania komunikacyjnego klasy enterprise" - mówi Jack Messman. Na razie jednak Novell może liczyć chyba tylko na efekt marketingowy, na razie producenci oprogramowania, którzy przenieśli na Linuxa swoje aplikacje i systemy biznesowe, nie osiągnęli bowiem wielkich sukcesów handlowych. Zmieni się to dopiero w chwili, gdy więcej przedsiębiorstw zechce korzystać z Linuxa nie dlatego że nie trzeba płacić za licencje, ale dlatego iż zapewnia on lepszą obsługę poszczególnych funkcji niż systemy komercyjne.

Jak przystało na pioniera systemu szkoleń z dziedziny informatyki, Novell, jako jeden z pierwszych dostawców, włączył do oferty edukacyjnej kursy obejmujące obsługę Linuxa. Aby uzyskać tytuł Certfied Linux Engineer, trzeba ukończyć pięciodniowe szkolenie zwieńczone egzaminem ze znajomości NetMail, iFolder, Portal Services i eDirectory, czyli obecnie dostępnych technologii Novella przeznaczonych na Linuxa. Kursy rozpoczną się dopiero pod koniec roku.

Nakoma - za darmo ze wsparciem

W ankiecie przeprowadzonej podczas Brainshare przez dziennikarzy amerykańskiej edycji Computerworld poproszono użytkowników NetWare o ułożenie listy życzeń, które chcieliby zgłosić swojemu dostawcy. Użytkownicy apelowali przede wszystkim o poprawę marketingu, ale wysoko na liście życzeń znalazła się sugestia szerszego otwarcia na świat open source. Spełnienie tego życzenia nastąpi znacznie wcześniej niż za półtora roku wraz z NetWare 7.

Za miesiąc ukaże się Nakoma - NetWare 6.5, wyposażona w liczne, sprawdzone rozwiązania ze świata otwartego kodu.

Wraz z NetWare do klientów trafią technologie PHP, Perl, serwery Apache/ Tomcat i MySQL. Wbrew opiniom sceptyków nie będzie tak, że Novell po prostu zapakuje do pudełek z NetWare 6.5 publicznie dostępne programy, które każdy sam mógłby pobrać z Internetu. "Klientom, którzy zechcą użyć włączonych do naszej oferty produktów open source, zostanie zaproponowane pełne wsparcie techniczne" - mówi Rafał Kruschewski z działu marketingu Novell Polska.

Po wykupieniu usługi pomocy technicznej klient, który zainstaluje bazę MySQL lub serwer internetowy Apache, będzie mógł zasięgnąć rady konsultanta Novella. Teoretycznie nie będzie skazany na poszukiwanie rozwiązań problemów na internetowych forach dyskusyjnych czy oczekiwanie, że ktoś odpowie na e-mail odnośnie do konfiguracji serwera Tomcat. Na takie wsparcie mogą liczyć również klienci, którzy już używają NetWare 6, wydanego w drugiej 2001 r.

Należy pamiętać o pewnych różnicach między edycjami tych narzędzi open source przygotowanymi przez Novella a ich oficjalnymi wersjami. Apache i Perl występują w wersjach identycznych z oficjalnymi, ale już MySQL w wydaniu Novella nosi numer 4.0.3, podczas gdy oficjalna stabilna wersja ma numer 3.23.54a, a edycja 4.0.9 znajduje się w fazie testów gamma.

Co istotne, baza MySQL dla NetWare, która jest oferowana na licencji komercyjnej - zamiast standardowej licencji GPL. Również w przypadku PHP występują drobne różnice - Novell stosuje w swoim pakiecie wersję 4.2.3, podczas gdy najnowsza edycja oficjalna nosi numer 4.3.0.

Warto przypomnieć, że Novell już od dłuższego czasu nie pobiera opłat licencyjnych za serwer NetWare. Klienci płacą więc tylko za liczbę użytkowników korzystających z systemu i mogą - po uprzedniej rejestracji - zainstalować dowolna liczbę serwerów.


TOP 200